Partnerzy portalu:
Czwartek: 12 września 2024

Program leczenia dziecka z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) powinien charakteryzować się wielopłaszczyznowym podejściem/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Główne założenia fizjoterapii w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA)

Przy rdzeniowym zaniku mięśni (SMA) rehabilitacja, fizjoterapia i aktywność fizyczna mają bardzo istotne znaczenie. Ćwiczenia zapobiegają sztywnieniu i utracie ruchomości stawów, a także  powstawaniu bolesnych przykurczów mięśni. Poglądy specjalistów na to, jak powinna wyglądać rehabilitacja ruchowa pacjentów chorujących na SMA, bywają jednak rozbieżne.

Rozbieżności te dotyczą przede wszystkim intensywności ćwiczeń.

– Niektórzy terapeuci mają wątpliwości, czy można intensywnie ćwiczyć w sytuacji wciąż zmniejszającej się liczby neuronów, zmuszanych do przejmowania zadań normalnie wykonywanych przez większą liczbę komórek. Inni z kolei uważają, że w SMA nie da się „przećwiczyć” mięśni. Jeszcze inni zalecają ostrożność, aby nie zużyć pozostałych neuronów – czytamy w poradniku „Rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Podstawowe informacje”, wydanym nakładem Fundacji SMA.

– Sensowne wydaje się zatem ćwiczenie z umiarem bez przeciążania mięśni, kończąc ćwiczenia, zanim mięśnie nadmiernie się zmęczą – dodają jego autorzy.

Fizjoterapia dostosowana do stanu pacjenta

– Strategia opieki klinicznej dla pacjentów z SMA była oparta na objawowym złagodzeniu i fizjoterapii. Unikano aktywności fizycznej, aby zminimalizować uszkodzenia mięśni i neuronów – mówił jakiś czas temu Olivier Bondi z Université Paris Descartes.

Jego zdaniem fizjoterapia pacjentów z SMA powinna być dostosowana do aktualnego stanu funkcjonalnego pacjenta, a nie do klasyfikacji choroby. Innymi słowy – wraz z rozwojem dziecka, powinna ewoluować jego terapia.

Dlatego też specjaliści często podkreślają, że program leczenia dziecka z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) powinien charakteryzować się wielopłaszczyznowym podejściem.

SMA – jak ćwiczyć?

Ćwiczenia fizyczne stosowane w rdzeniowym zaniku mięśni obejmują szeroki zakres programów. Przewodnik po chorobie wydany przez Fundację SMA rekomenduje na przykład aktywność w ciepłym (woda o temperaturze minimum 30 st C.) basenie, prowadzoną pod okiem wykwalifikowanego terapeuty.

– Ze względów bezpieczeństwa osoba z SMA nie powinna przebywać w basenie bez nadzoru – przestrzegają autorzy poradnika.

Silniejsze dzieci, młodzież i dorośli powinni podejmować działania zmierzające do zapobiegania osteoporozie. Obejmują one na przykład regularne, codzienne obciążanie kości nóg. Na przykład z wykorzystaniem ortez i pionizatorów.

Twórcy poradnika podkreślają, że dzięki dobrze ułożonym programom fizjoterapii i terapii zajęciowej dzieci i dorośli z SMA mogą nauczyć się efektywnego wykorzystywania swojej obniżonej siły mięśniowej i sprawnego radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Dobry program terapeutyczny będzie zapobiegał sztywnieniu stawów i przykurczom mięśni, w tym mięśni przykręgosłupowych. Programy powinni ułożyć, a następnie monitorować wykwalifikowani terapeuci i terapeuci zajęciowi dobrze rozumiejący specyfikę rdzeniowego zaniku mięśni – podkreślają autorzy poradnika, wskazując że codzienne ćwiczenia może prowadzić rodzic/opiekun jeśli zostanie dobrze poinstruowany przez specjalistę jak to robić.

Źródła:
  1. Rdzeniowy zanik mięśni. Podstawowe informacje wyd . 2 poprawione i auktualnione, sierpień 2016
  2. https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/fizjoterapia-w-rdzeniowym-zaniku-miesni

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!