Wśród uchodźców znajdują się osoby, które zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi, których zaniedbanie może kosztować życie. Warto pamiętać, że uchodźcom przysługują te same prawa do leczenia, na przykład w szpitalu, co ubezpieczonym obywatelom polskim. Uciekającym przed wojną w Ukrainie ofertę pomocy przygotowały też organizacje pacjenckie. Poniżej podstawowe informacje na ten temat.

Warto zaznaczyć, że w większości przypadków pomoc dotyczy wyłącznie obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Dla pacjentów z chorobą nowotworową

Pomoc uchodźcom zadeklarowało wiele polskich ośrodków a także szpitali. Między innymi Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, który prowadzi infolinię onkologiczną dla osób ukraińskojęzycznych. Pod numerem +48 22 546 20 00 można otrzymać informacje dotyczące leczenia onkologicznego a także procedur.

Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej uruchomiło infolinię dla lekarzy a także rodziców z Ukrainy. Działa ona również w języku ukraińskim. Dotyczy możliwości leczenia dzieci w Polsce. Dzwoniąc na wskazane numery, można otrzymać również teleporadę w zakresie logistyki, związanej z leczeniem małych pacjentów w Polsce. Każdy, kto ma informacje na temat pacjenta potrzebującego pomocy, proszony jest o kontakt przez:

 • sekretariat@ptohd.pl
 • pod numerami telefonów: język polski/angielski – 887 662 886
 • język ukraiński – 887 669 934.

Dla chorych na cukrzycę

 • Portal mojacukrzyca.org – na granicę polsko-ukraińską wysyłane są kanapki dla osób z cukrzycą w ramach akcji #kanapkizserduszkiem.
 • Fundacja Najsłodsi – organizuje zbiórkę penów (wszystkich marek), glukometrów (najlepiej Accu-Chek Performa/Active a także Contour Plus), pasków do glukometrów (odpowiadające markom glukometrów), igieł i wkłuć (Medtronic). Można zrobić wysyłkę darów do warszawskiego paczkomatu. Adres dostaniesz po kontakcie z Fundacją: tel. 22 828 88 80 lub biuro@najslodsi.pl lub spotykając się z Fundacją w Warszawie ul. Nowy Świat 39. Rzeczy przekazywane są do instytucji pomocowych, lekarzy a także działaczy cukrzycowych
 • Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą – dary rzeczowe, czyli paski do glukometru, peny, igły do penów, glukozę, glukagon, zestawy infuzyjne do pomp, zbiorniki na insulinę oraz innych potrzebnych diabetykom akcesoriów medycznych przekazujemy na adres Fundacji: Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą ul. Szpitalna 5/16, 00-031 Warszawa z dopiskiem “UKRAINA”.
 • Federacja Diabetyków – federacja posiada bezpośredni kontakt do humanitarnej organizacji medycznej na Ukrainie, która przekazała, jakie są konkretne potrzeby diabetyków. Kto chce wysłać potrzebne produkty “cukrzycowe”, proszony jest o kontakt przez Facebooka.
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – w całym kraju działają lokalni działacze Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które liczy 350 oddziałów i kół. Udzielana jest pomoc uchodźcom; w tym diabetykom, w konkretnych lokalizacjach. W razie potrzeby można skontaktować się również z lokalnymi liderami PSD; bezpośrednio lub przez Zarząd Główny w Warszawie. Deklarują oni swoją gotowość do niesienia pomocy; Kontakty do oddziałów PSD: https://diabetyk.org.pl/oddzialy/
 • Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy – pośredniczy w przyjmowaniu w Polsce dzieci z Ukrainy chorych na cukrzycę. Skupia się głównie na województwie śląskim. Zgłoszenia można przesyłać na adres Fundacji: fundacja@eukc.pl
 • Stowarzyszenie Słodka Jedynka – zbiera rzeczy dla diabetyków, którzy nie zdążyli zabrać ze sobą niezbędnych sprzętów do insulinoterapii a także pośredniczy w jego przekazywaniu potrzebującym. Kontakt do Stowarzyszenia: stow.slodka1@onet.pl, ul. W. Szymborskiej 22 , 43-230 Goczałkowice Zdrój, tel: +48 726 38 39 32
 • Fundacja dla dzieci z cukrzycą – organizuje zbiórki środków finansowych a także rzeczowych niezbędnych do przeżycia dla dzieci chorujących na cukrzycę typu 1. Apeluje do wypełnienia formularza zgłoszeniowego dla potrzebujących pomocy: https://forms.gle/9bTCc6MD4feAvRX97. Kontakt do Fundacji w sprawie POMOCY UKRAINIE: tel. 537 090 550 w dni robocze w godz. 10:00 -18:00
 • W akcję włącza się także Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą Mojacukrzyca.pl

Pomoc dla Ukraińców zmagających się z padaczką (epilepsją)

Stres to jeden z czynników, który może przyczynić się do wzmożonych ataków padaczki (epilepsji). Dlatego właśnie  uruchomiono numer telefonu (+48 503 924 756), na który mogą dzwonić obywatele Ukrainy zmagający się z tą chorobą. Osoby te skorzystają z porady medycznej, uzyskają doraźną pomoc a także otrzymają receptę, która pozwoli zakupić brakujące leki. Bezpłatna infolinia działa w języku ukraińskim, rosyjskim oraz polskim. Możliwy jest także kontakt mailowy:

ukr@fundacjaemergen.com

Gdy konieczne są dializy

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek muszą być leczeni zabiegami ratującymi życie podczas trzech czterogodzinnych zabiegów w tygodniu, które przechodzą zazwyczaj w stacjach dializ w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. DaVita Polska ogłosiła gotowość do przyjęcia pacjentów z chorobą nerek, którzy nie są już w stanie uzyskać opieki w swoim kraju z powodu eskalacji przemocy.

Pełna mapa wszystkich ośrodków znajduje się pod tym adresem:
https://davita.pl/mapa-osrodkow

Dla osób z niepełnosprawnością

PFRON we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku uruchomił całodobowy telefon wsparcia dedykowany służbom granicznym a także personelowi punktów recepcyjnych przyjmujących uchodźców z Ukrainy – 503 703 974.

Pracownicy infolinii udzielają także wskazówek; jak pomóc osobie deklarującej się jako niepełnosprawna lub posiadającej niepełnosprawność potwierdzoną wizualnie przez pracownika służb granicznych lub punktu recepcyjnego. W razie zapotrzebowania na środki higieny osobistej lub niezbędny sprzęt rehabilitacyjny udzielą również informacji na temat właściwych służb mogących udzielić wsparcia w tym zakresie.

Infolinia działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Usługa jest bezpłatna.

Na Facebooku działa również grupa: Wózki dla Ukrainy, na której można wymienić się sprzętem rehabilitacyjnym.

Oprac. Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.