Fundacja SMA: „Odcienie Piękna” w obiektywie Beaty Muchowskiej

Agnieszka Babś, Karolina Bednarczyk, Sylwia Błach, Emilia Cielma, Martyna Cyboroń, Joanna Czapla, Marlena Flis, Nikola Gościniak, Magdalena Kulus, Aneta Olkowska, Renata Orłowska, Kinga Owczarczak – to bohaterki sesji zdjęciowej “Odcienie piękna”. Zobaczcie reportaż zza kulis powstawania niezwykłego kalendarza.
12 kobiet, różnych jak 12 miesięcy roku, wzięło udział w sesji zdjęciowej, której pokłosiem będzie kalendarz na 2022 rok. Za obiektywem stanęła Beata Muchowska. – Gdy pojawiłam się tu pierwszego dnia, spotkałam swoją pierwszą modelkę, wykonałam pierwsze zdjęcie – wiedziałam, że będzie cudownie – wspomina w reportażu z planu sesji zdjęciowej.
Patronem sesji była Fundacja SMA. Modelki reprezentowały różne typy urody, różnił je wiek a także sposób manifestowania kobiecości. Wspólnym mianownikiem był natomiast fakt, że wszystkie chorują na SMA.
– To projekt, który powstał z potrzeby serc kobiet – wyjaśnia Katarzyna Pedrycz z Fundacji SMA.
Fundacja SMA: “Rdzeniowy zanik mięśni dotyka niemal każdego fragmentu ciała”
– Motywacją do tego przedsięwzięcia był fakt, że jeśli już gdzieś pokazywana jest niepełnosprawność, to najczęściej przez pryzmat ludzi wyglądających na prawie zdrowych. Bez deformacji kręgosłupa, żywo gestykulujących, ze sprawnie działającymi mięśniami mimicznymi czy hollywoodzkimi uśmiechami. A rdzeniowy zanik mięśni dotyka niemal każdego fragmentu ciała. I – prędzej, czy później – jest widoczny z każdej strony i pod każdym kątem – wyjaśnia Fundacja SMA.
Renata Orłowska: Piękno nie ma wagi, wieku, płci
– Mam nadzieję że ten projekt będzie początkiem do rozmowy na temat niekanonowych ciał. Jest duża potrzeba, żeby o tym rozmawiać. Dzięki temu osoby, które nie mieszczą się w postrzeganych normach piękna, nabiorą pewności siebie i odwagi do tego, żeby wyjść z domu. Wiele kobiet z niepełnosprawnością wierzy, że jeśli nie sprostają pewnym standardom to nie będą piękne. A piękno nie ma wieku, wagi, płci – mówiła w reportażu z planu Renata Orłowska, w sieci znana jako “Zaniczka”.
– Zdecydowałam się przyjechać na tę sesję, ponieważ uważam, że w mediach brakuje wizerunku osób z różnymi typami niepełnoprawności. Jako osoba działająca w mediach społecznościowych chcę pokazywać, że kobiety są różne. Projekt Fundacji SMA robi bardzo dużo dobrego. Bardzo chciałam być częścią tego przedsięwzięcia – dodała Sylwia Błach, pisarka.
Czego się spodziewać? – Pani Beata pokazuje nas bardzo delikatnie, miękko, sensualnie, z wyczuciem. Wyłuskuje kobiecość – podsumowała Magdalena Kulus, jedna z modelek, na co dzień pisarka, blogerka, filolog.
Na kartach kalendarza pojawi się 12 kobiet:
Agnieszka Babś, Karolina Bednarczyk, Sylwia Błach, Emilia Cielma, Martyna Cyboroń, Joanna Czapla, Marlena Flis, Nikola Gościniak, Magdalena Kulus, Aneta Olkowska, Renata Orłowska, Kinga Owczarczak.
Za obiektywem stanęła Beata Muchowska.
Stylizacja – Małgorzata Niemczak.
Reportaż z planu zdjęciowego przygotowała Monika Grzybowska z Fantomas Films.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.