Czy osoby z niepełnosprawnością ruchową, dysfunkcjami wzroku, słuchu itp. mają swobodny dostęp do korzystania z dóbr kultury takich jak teatry i muzea? Niestety, bywa z tym różnie. Nad problemem dostępności kultury pochyliła się Fundacja Brak Barier. Zobaczcie, z jakim skutkiem.

Czy w Polsce Kultura jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością?

Projekt „Dostępna Kultura” jest prowadzony już od pewnego czasu. Służy aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz promowaniu kultury jako dobra, które jest dostępne dla wszystkich. W tym także osób z niepełnosprawnością, które – jak pokazuje życie i doświadczenia – często nie mają możliwości skorzystania z tego typu usług publicznych. Nie z braku chęci, lecz z powodu trudnych lub wręcz niemożliwych do pokonania barier.

fot. Fundacja Brak Barier

– Dostępność w kulturze to w Polsce trudny temat. Wiele budynków jest nieprzystosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością – tłumaczy prezes Fundacji Brak Barier Rafał Pawłowski.

Bariery w dostępie do kultury 

Bariery mają bardzo różny charakter. Dla osób mających problemy z poruszaniem się ułatwieniem byłyby:

  • windy
  • platformy
  • podjazdy.

A tych wciąż w Polsce brakuje.

Z kolei dla osób z niepełnosprawnością wzroku korzystanie z kultury ułatwiłyby audiodeskrypcje, by mogli usłyszeć to, czego nie widzą. Takie przykłady można by mnożyć.

– My jako Fundacja chcemy wyjść naprzeciw tym barierom, propagować dostępną kulturę oraz rozwiązania zwiększające tę dostępność – tłumaczy prezes Fundacji Brak Barier, kierując jednocześnie apel do instytucji kulturalnych:

– Pamiętajcie o osobach z niepełnosprawnością w swojej ofercie. Nikt nie wybiera i nie planuje swojej niepełnosprawności. Każdy chce móc normalnie żyć, a także korzystać z kultury.

Projekt „Dostępna kultura” czyli: teatry, muzea, filharmonia

– W projekcie „Dostępna Kultura” realizowanym przez Fundację Brak Barier z powodzeniem organizujemy wyjścia do teatru, muzeum, opery, filharmonii – podkreślił Rafał Pawłowski.

Fundacja Brak Barier niedawno podsumowała podejmowane w ramach projektu „Dostępna Kultura” działania.

Staramy się, aby nasi podopieczni mogli czerpać z tego jak najwięcej radości. Dlatego cyklicznie organizujemy grupowe wyjścia do teatrów, muzeów i filharmonii. Dzięki temu możemy zapewnić im odrobinę relaksu i poznania innej rzeczywistości niż tylko zwykłej codzienności. Jest to też okazja by spotkać się i wspólnie zintegrować na przykład w kawiarni przy kawie i ciastku – opowiadają przedstawiciele organizacji.

Podopieczni Fundacji mają za sobą wiele wydarzeń kulturalnych. Kolejne przed nimi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.