Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 22 lipca 2024

KIF opublikowała wytyczne dla fizjoterapeuty do powrotu do pracy, a także dla pacjenta do powrotu na fizjoterapię po chorobie w czasie pandemii/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Fizjoterapia po chorobie - kiedy wrócić

Krajowa Izba Fizjoterapeutów opublikowała niedawno zalecenia dla  fizjoterapeutów dotyczące powrotu do pracy po chorobie oraz zalecenia dla pacjentów dotyczące powrotu na fizjoterapię po chorobie. 

Poniżej publikujemy wytyczne dla fizjoterapeuty do powrotu do pracy, a także dla pacjenta do powrotu na fizjoterapię po chorobie w czasie pandemii.

Fizjoterapeuta z pozytywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2

 • Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu sanepid nakłada kwarantannę automatycznie na 10 dni. Trwa ona od dnia zlecenia, a nie od dnia wykonania testu.
 • Nieprzedłużona kwarantanna, automatycznie wygasa.
 • Kwarantannę może przedłużyć lekarz POZ w przypadku, gdy w dalszym ciągu utrzymują się objawy (tj. gorączka, kaszel). Lekarz może też zlecić kolejny test.
 • Przed powrotem do pracy fizjoterapeuta musi być 3 dni bez gorączki i objawów ze strony układu oddechowego (tj. kaszlu).
 • Pamiętaj: koniec choroby określa zawsze lekarz POZ.
 • Standardowo nie kieruje się obecnie na testy kontrolne po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.
 • Jeśli pracodawca wymaga ujemnego testu od pracownika przed powrotem do pracy, jest zobowiązany do pokrycia jego kosztów.

Fizjoterapeuta po epizodzie przeziębienia lub grypopodobnym bez testu w kierunku SARS-CoV-2

 • Jeśli miałeś infekcję i nie miałeś przeprowadzonego testu, powrót do pracy powinien nastąpić nie wcześniej niż po 3 dniach od momentu ustąpienia objawów. To jest gorączki, kaszlu, a także kataru.

Pacjent po epizodzie przeziębienia lub grypopodobnym po kwarantannie/izolacji z testem lub bez testu

 • Jeśli pacjent miał infekcję to niezależnie od tego, czy miał zrobiony test lub też go nie miał, rozpoczęcie fizjoterapii lub powrót na nią powinien mieć miejsce minimum 10 dni od czasu zakończenia kwarantanny/izolacji i ustąpienia objawów (tj gorączki, kaszlu, kataru).
 • Zalecenie wynika z troski o bezpieczeństwo chorego, innych pacjentów oraz fizjoterapeutów.
 • Obecnie badania naukowe wskazują na możliwość powstania bardzo niekorzystnych zmian w obrębie układu oddechowego po przejściu COVID-19.
 • Zwiększony wysiłek fizyczny podczas fizjoterapii może być niebezpieczny dla pacjenta po infekcji dróg oddechowych. A także  nadmiernie obciążać układ krążenia czy oddechowy. Dlatego należy ten fakt brać pod uwagę podczas planowania i doboru intensywności postępowania fizjoterapeutycznego.

KIF

Źródła:
 1. https://kif.info.pl/wytyczne-dla-fizjoterapeutow-pacjentow-i-podmiotow-leczniczych-dotyczacych-pracy-w-czasie-pandemii/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!