Rzecznik praw pacjenta uznaje rozdzielanie matki i jej nowo narodzonego dziecka do uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa za praktykę sprzeczną z poszanowaniem praw pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyka stosowana w jednym ze szpitali w łódzkiem narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Chodzi o  oddzielanie (separowanie) matek od ich nowo narodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia. Matki i dzieci oddzielano do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa.

Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach, takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. A także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia.

Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych,a także uzasadnionych sytuacjach.

Rzecznik Praw Pacjenta wniósł o niezwłoczne zaprzestanie stosowania ww. praktyki. Za niewykonanie decyzji Rzecznika szpitalowi grozi kara pieniężna do wysokości nawet 500 tys. zł.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/rpp/rozdzielanie-matki-z-nowonarodzonym-dzieckiem-narusza-prawa-pacjenta

Czytaj także: Najważniejsze prawa pacjenta w szpitalu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.