Partnerzy portalu:
Poniedziałek: 22 lipca 2024

- Musimy wcisnąć hamulec - mówił dobitnie minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawiając nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce

Monika Rydlewska

Epidemia koronawirusa w Polsce: Musimy wcisnąć hamulec

Ilość zakażeń rośnie wykładniczo  – przyznali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wspólnej konferencji prasowej. – Sytuacja różni się od tej marcowej i kwietniowej – mówił premier. Jakie czekają nas zmiany w związku z epidemią koronawirusa w Polsce?

– Dziś wirus nie wybucha ogniskami, dziś wirus jest szeroko rozprzestrzeniony. Mówimy o transmisji poziomej. Dlatego musimy przerwać rozprzestrzenianie się za wszelką cenę. Skala pandemii, a także to, jak będzie ona wyglądać za dwa, trzy tygodnie, zależy od przestrzegania obostrzeń, nakazów, zakazów, zaleceń. To jest to światełko w tunelu – mówił premier Mateusz Morawiecki wskazując, że zdaje sobie sprawę że obostrzenia są dotkliwe w codziennym życiu.

Niepokojące dane z ministerstwa zdrowia

Ostatnie informacje z ministerstwa zdrowia są coraz bardziej niepokojące. 15 października odnotowano prawie 8 100 nowych zakażeń koronawirusem, a ponad 90 osób zmarło na COVID-19 lub współistnienie COVID-19 z innymi schorzeniami.

Nowe dane epidemiologiczne przedstawione przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie pozostawiają złudzeń. Czerwoną strefą od soboty objęte będą 152 powiaty (aktualnie to nieco ponad 30 samorządów powiatowych). To blisko połowa Polski.

70% ludności Polski w czerwonej strefie

To powiaty przede wszystkim gęsto zaludnione. Liczba ludności, która w nich mieszka przekracza 70 proc ludności Polski. To przede wszystkim miasta i duże ośrodki – mówił minister Adam Niedzielski, wymieniając między innymi takie miasta jak: Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Warszawa, Rzeszów, Kielce, Trójmiasto, Poznań, Częstochowa.

Innymi słowy, wraca mobilizacja z marca. Z czasów pierwszego lockdownu. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował przede wszystkim o to, aby w miarę możliwości organizować pracownikom pracę zdalną. A także zaapelował do osób starszych, aby w miarę możliwości izolowały się w domu.

– Wolontariusze, samorządy, OSP, harcerze, wojska obrony terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków, lekarstw, innych koniecznych artykułów – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Wciskamy hamulec

Wygramy tę walkę, ale tylko wtedy gdy solidarnie podejdziemy do rygorów – mówił premier.
W podobnym duchu wypowiadał się minister zdrowia Adam Niedzielski.Wciskamy hamulec. Wciskamy go z całej siły. To konieczne, aby obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej. Pandemia przyspiesza. 8100 zakażeń świadczy o tym, że przyspieszenie ma charakter wykładniczy – mówił dobitnie.
Jakie zmiany czekają nas w najbliższym czasie? Kolejne ograniczenia, obostrzenia, zamknięcie części obiektów, a także zmiana organizacji nauczania.

Strefa żółta – nowe zasady bezpieczeństwa

gospodarka

 • działalność gastronomii w godzinach 6:00-21:00
 • po tej godzinie tylko na wynos,
 • co drugi stolik zajęty

transport publiczny

 • 50% miejsc siedzących
 • lub 30% wszystkich

życie społeczne

 • wesela imprezy okolicznościowe – maksymalnie 20 osób
 • bez zabawy tanecznej (od 19.10.2020)
 • maksymalnie 1 osoba na 4 mkw podczas uroczystości religijnych
 • zgromadzenia publiczne do 25 osób

edukacja, kultura, sport

 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie hybrydowe
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • wydarzenia kulturalne – do 25% udziału publiczności
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni

Strefa czerwona – nowe zasady bezpieczeństwa

 • ograniczenie ilości osób w sklepach do 5 osób na kasę
 • zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela
 • zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób
 • szkoły wyższe a także średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego
 • podróż transportem publicznym ograniczona do 5-% miejsc siedzących oraz 30 % wszystkich.

Zmiany będą obowiązywały od 19 października.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!