Rekomendowane przez Zarząd PSSK zalecenia dla pacjentów i pracowników gabinetów kontaktologicznych w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

 1. Stosowanie soczewek kontaktowych jest bezpieczną metodą korekcji, należy jednak zawsze pamiętać o myciu, suszeniu rąk przed ich założeniem lub zdjęciem oraz pielęgnacji soczewek kontaktowych zgodnie z zaleceniami producenta.
 2. Pacjenci nie powinni nosić soczewek kontaktowych w sytuacji aktywnej infekcji.
 3. Pacjentów z objawami przeziębienia lub grupy nie powinno się przyjmować na wizytę kontaktologiczną (dobór soczewek, zmiana mocy soczewek…).
 4. Należy zadbać o to, aby w poczekalni znajdowała się jedynie osoba oczekująca na wizytę. Elementy wyposażenia poczekalni powinno się dezynfekować po każdym pacjencie.
 5. Wszelkie czasopisma, zabawki, ulotki i inne zbędne przedmioty powinno się usunąć z poczekalni.
 6. Zalecana przerwa pomiędzy kolejnymi wizytami to przynajmniej 5 minut, a pomieszczenia, w których przebywał pacjent, powinny być wietrzone.
 7. Zaleca się, by w gabinecie podczas wizyty pacjentowi nie towarzyszyły dodatkowe osoby, wyjątek stanowią osoby niepełnoletnie i osoby starsze wymagające asysty.
 8. Poza specjalistą w gabinecie nie powinny znajdować się osoby dodatkowe takie jak praktykanci, stażyści…
 9. Należy zdezynfekować powierzchnie, blaty, oprawy probiercze, przesłonki oraz wszystkie elementy, z którymi pacjent ma kontakt przed każdą wizytą.
 10. Mycie rąk mydłem i suszenie jednorazowymi ręcznikami papierowymi powinno być wykonywane przez pacjenta i specjalistę przynajmniej na początku i na końcu badania.
 11. Zakładanie, zdejmowanie soczewek kontaktowych oraz badanie przedniego odcinka oka powinno odbywać się w jednorazowych rękawiczkach ochronnych
 12. Standardowe czyszczenie soczewek próbnych gabinetowych powinno być poprzedzone czyszczeniem preparatem oksydacyjnym bez neutralizacji.
 13. Zaleca się monitorowanie sytuacji i zaleceń GIS oraz bezwzględne stosowanie się do nich.
Źródła:
 1. https://www.pssk.com.pl/aktualnosci/227-zalecenia-pssk-dla-pacjentow-i-pracownikow-gabinetow-kontaktologicznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.