Partnerzy portalu:
Środa: 4 grudnia 2024

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że choć pierwotna przyczyna duszności umiejscowiona jest w płucach, to w jej powstawanie zaangażowany jest również układ nerwowy, mięśnie i układ krążenia/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Duszność w POChP

Duszność jest jednym z głównych i w opinii pacjentów jednym z najbardziej dojmujących objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). To za prawą narastającej duszności komfort życia pacjentów się pogarsza.

  • Duszność – subiektywny objaw
  • Skala mMRC
  • Skurcz oskrzeli w zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych
  • Przyczyny duszności
  • Jak radzić sobie z dusznością?
  • Jak reagować na nagłą duszność?

Duszność – subiektywny objaw

Jednym z głównych objawów POChP jest duszność. Ma ona charakter subiektywny. – To oznacza tyle, że zarówno jej charakter, jak i stopień nasilenia może ocenić tylko osoba, której duszność dotyczy – wyjaśnia dr n. med. Joanna Mazurek na kanale Oddychajmy w serwisie Youtube.

Duszność nasila się wraz z postępem choroby, choć nie zawsze koreluje ze zmianami w badaniu spirometrycznym.

– Najczęściej chorzy opisują duszność jako nieprzyjemny dyskomfort oddechowy, któremu towarzyszy uczucie lęku, bezradności, zagrożenia życia. Z czasem powtarzające się duszności mogą powodować lub nasilać również zaburzenia depresyjne – wyjaśnia dr Joanna Mazurek.

Skala mMRC

W praktyce klinicznej, aby zorientować się na ile duszność zaburza codzienne życie chorego, stosuje się punktową skalę oceny duszności, tzw. skalę mMRC.

Skala mMRC wyróżnia 5 stopni nasilenia duszności:

0 – duszność występuje jedynie podczas dużego wysiłku fizycznego

1 – duszność występuje podczas szybkiego marszu po płaskim terenie lub wchodzenia na niewielkie wzniesienia

2 – z powodu duszności chory chodzi wolniej niż rówieśnicy lub idąc we własnym tempie po płaskim terenie musi się zatrzymać dla nabrania tchu

3 – po przejściu 100 m lub po kilku minutach marszu po płaskim terenie chory musi się zatrzymać dla nabrania tchu.

4 – duszność uniemożliwia choremu opuszczanie domu lub występuje przy ubieraniu się lub rozbieraniu.

Innymi słowy u chorych na POChP duszność jest ściśle powiązana z wysiłkiem. A więc naturalnym odruchem staje się u pacjenta odczuwającego duszność ograniczenie wysiłku fizycznego, a nawet rezygnacja z naturalnej aktywności.

– W ujęciu długofalowym nie przynosi to jednak korzyści – zaznacza dr Joanna Mazurek.

Skurcz oskrzeli i zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych

U części chorych powodem napadów duszności może być skurcz oskrzeli lub zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce w trakcie nasilania się objawów, w stanie tzw. zaostrzenia, u chorych z jednoczesną astmą lub cechami nadreaktywności oskrzeli. Czyli w sytuacji, gdy oskrzela reagują skurczem na różne czynniki zewnętrzne.
W zaawansowanych stadiach przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub przy zaostrzeniach dodatkowym problemem pacjenta staje się zmęczenie mięśni oddechowych – wówczas ulgę może przynieść włączenie do terapii wentylacji mechanicznej – sesji wspomagania oddechu u pacjenta za pomocą respiratora.

Przyczyny duszności

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że choć pierwotna przyczyna duszności umiejscowiona jest w płucach, to w jej powstawanie zaangażowany jest również układ nerwowy, mięśnie i układ krążenia.

– Skomplikowany i niejednorodny mechanizm duszności u chorych powoduje że leczenie tego objawu powinno być ustalane indywidualnie, ponieważ nie ma jednej recepty na postępowanie w takich sytuacjach – wyjaśnia dr Joanna Mazurek.

Jak radzić sobie z dusznością?

Po pierwsze, zmniejszyć ryzyko pojawiania się objawów POChP. Czyli nie palić i dbać o kondycję. Jeśli pacjent ma już przepisane leki, należy je przyjmować ściśle według wskazań lekarza. Najlepiej o stałych porach. Zaleca się również, aby pacjenci unikali infekcji i szczepili się przeciwko grypie i pneumokokom.

– W razie nagłej duszności można zażyć tzw. lek doraźny. Podczas wizyty lekarskiej warto zapytać lekarza, który ze stosowanych leków ma takie zastosowanie. I ten lek pacjent powinien zawsze mieć przy sobie – doradza dr Joanna Mazurek.

Jak reagować na nagłą duszność?

  • Jeśli nagła duszność pojawia się w czasie wysiłku – zwolnij lub zatrzymaj się.
  • Postaraj się nie panikować, ponieważ lęk nasila hiperwentylację.
  • Wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych.
  • Jeśli napadom towarzyszą duże zaburzenia lękowe, zasięgnij pomocy lekarza – być może wskazana będzie pomoc psychologa.
  • Jeśli masz lek wziewny rozkurczający oskrzela do stosowania doraźnego, zażyj odpowiednią dawkę.

Ważne, aby nie bagatelizować napadów duszności. Warto zastanowić się, jak zapobiec dusznościom w przyszłości, być może wspólnie z lekarzem – podsumowuje specjalistka.

Źródła:
  1. Kanał YT Oddychajmy, materiał z udziałem dr n. med. Joanny Mazurek: https://www.youtube.com/watch?v=3zmv6RWKtv0
  2. Skala mMRC – https://www.mp.pl/interna/table/B16.1.11-1.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!