Rusza „program windowy”. Pilotaż nisko oprocentowanych pożyczek na poprawę dostępności budynków dla seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami i innych osób ze specjalnymi potrzebami. Minister Inwestycji i Rozwoju oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali w poniedziałek umowę w tej sprawie. Pieniądze mają zostać uruchomione na jesieni tego roku.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i BGK wesprze likwidację barier architektonicznych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, a także budynkach użyteczności publicznej.  Chodzi o preferencyjne, nisko oprocentowane pożyczki z możliwością częściowego umorzenia. Pożyczki będą skierowane głównie do sektora publicznego. Czyli na przykład urzędów, szkół, przychodni, jak również spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.  Będą z nich mogły skorzystać także szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytucje kultury czy właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Budżet programu w 2019 roku, czyli w okresie pilotażu, wyniesie 4 miliony złotych. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju zapowiada jednak, że to nie koniec. – Wkrótce kwota ta zwiększy się wielokrotnie – zadeklarował minister, wskazując że środki na poprawę dostępności budynków będą pochodziły ze zwrotu za inwestycje unijne, a tych Polska spodziewa się w ciągu sześciu najbliższych lat około 120 mln złotych. Jednak tak naprawdę to czas pokaże, ile z tych środków trafi na poprawę dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak tłumaczył minister Kwieciński, zaproponowane przez resort rozwiązanie ma charakter tymczasowy.

– Ustawa o dostępności, która trafiła właśnie do Sejmu przewiduje uruchomienie Funduszu Dostępności. A to stworzy warunki dla uruchomienia kolejnych 320 milionów złotych z budżetu państwa w perspektywie 10 lat oraz około 400 milionów z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym samym czasie – informował.

Na co będzie można przeznaczyć pieniądze z pożyczki w programie windowym?

  • windy w budynkach wielokondygnacyjnych
  • likwidacja zbędnych schodków
  • montaż uchwytów i poręczy
  • mechanizmy otwierania drzwi i okien.

W zamyśle mają one ułatwić życie tym wszystkim, którzy na co dzień mają trudności z poruszaniem się, ale także słuchem czy wzrokiem.

A znoszenie kolejnych barier architektonicznych to dla wielu osób istotna poprawa komfortu życia, a także możliwość większego i pełniejszego udziału w życiu społecznym. Szczególnie że – o czym osoby z niepełnosprawnościami mówią otwarcie – barier wciąż jest wiele, a dostępność niektórych obiektów bywa fikcją. Zdarza się również, że niektóre usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami bywają – delikatnie mówiąc – nieefektywne. 

Czy nisko oprocentowane pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego będą się cieszyły „wzięciem” instytucji, spółdzielni itp., czas pokaże. Wiadomo, że BGK przewiduje ich uruchomienie na jesieni 2019 roku. Program pożyczek jest częścią rządowego programu Dostępność Plus.

Szczegóły pożyczek w ramach „programu windowego”

Na co można uzyskać pożyczkę?

  • likwidacja barier architektonicznych w zakresie dostępności do budynków mieszkalnictwa wielorodzinnego
  • likwidacja barier architektonicznych w zakresie dostępności do budynków użyteczności publicznej.

Kto może skorzystać z pożyczki?

  • właściciele budynków, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne.

Maksymalna wysokość pożyczki

  • bez ograniczeń (zgodnie z zapotrzebowaniem).

Okres spłaty

  • do 20 lat.

Koszty pożyczki:

  • oprocentowanie 0,15% rocznie, brak innych opłat i prowizji.

Możliwość umorzenia:

  • do 40% kapitału.

Zasady umarzania:

  • każdy budynek wielorodzinny – 10%,
  • w zależności od liczby mieszkańców starszych, dzieci osób z niepełnosprawnościami – od 10 do 20%,
  • plus kolejne 10% za położenie nieruchomości na obszarach defaworyzowanych pod względem społecznym.

Początkowo pożyczki będą udzielane bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale w miarę zwiększania puli programu BGK będzie mógł wybrać komercyjne banki, do których oferty wejdą wymienione pożyczki.

Źródło:
  1. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.