Partnerzy portalu:
Niedziela: 6 października 2024

Co zrobić, by nasze włosy po zimie odzyskały blask?/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Nieodpowiednia dieta, kłopoty hormonalne, stres, niezdrowy styl życia mogą odbić się na kondycji naszych włosów. Problem nasila się szczególnie jesienią i zimą.

Co zrobić, żeby po odłożeniu do szafy ciepłych czapek, u progu wiosny nasze włosy znowu lśniły, były mocne i zdrowe? Półki w drogeriach i w aptekach pełne są specyfików, które mają w tym pomóc. Jest też mnóstwo domowych, stosowanych przez nasze babcie sposobów, by przywrócić włosom blask.

Popracuj nad dietą

Stara maksyma „jesteś tym, co jesz” znajduje zastosowanie również w tym przypadku. U problemów z nadmiernym wypadaniem włosów często leży nieodpowiednia dieta. Na ogół chodzi o niedobory witamin z grupy B, witaminy C i E oraz składników mineralnych, tj. cynku, miedzi, żelaza. Co prawda, można je suplementować, w aptekach dostępne są nawet specjalne specyfiki mające poprawić kondycję włosów. Być może jednak, by zaradzić problemowi, wystarczy skorygowanie diety.

A w tej powinny się znaleźć takie produkty jak:

  • biała fasola,
  • kasze,
  • ryż brązowy,
  • kiełki pszenicy,
  • chleb razowy,
  • ryby,
  • wieprzowina,
  • jaja,
  • marchew,
  • oleje roślinne,
  • brukselka,
  • warzywa liściaste.

Napar ze skrzypu polnego

Wielu cennych składników dla włosów, skóry i paznokci dostarcza skrzyp polny. W sklepach zielarskich i aptekach bez problemu można kupić saszetki do zaparzania. Regularne picie naparów ze skrzypu polnego przynosi widoczne efekty, jednak warto nieco uzbroić się z cierpliwość, ponieważ kuracja powinna trwać nie mniej niż 2-3 miesiące. Podejmując ją, trzeba również wiedzieć, że długotrwałe przyjmowanie preparatów ze skrzypu może prowadzić do wypłukania z organizmu witaminy B1. Warto to uwzględnić w diecie.

Witaminowa bomba z żółtek

Jajka zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Od wieków kobiety dbały o włosy, stosując kompresy z żółtek. Skórę głowy przed myciem smaruje się żółtkami, przykrywa ręcznikiem i czeka około godziny. Potem włosy należy spłukać wodą o temperaturze pokojowej.

Czarna rzodkiew regeneruje cebulki włosów

Teraz już spotykana nieco rzadziej, tym niemniej na jej bazie produkowane są między innymi szampony do włosów. Sok z korzenia czarnej rzodkwi regeneruje cebulki włosowe. Jedną z jego właściwości jest również poprawianie krążenia krwi w skórze. Ponadto, używany jest w niwelowaniu łojotoku i łupieżu. Można go utrzeć i nałożyć na lekko wilgotne włosy, masując przy tym skórę głowy.

Oliwa z oliwek – ukojenie dla suchych włosów

Dobroczynne działanie na ludzki organizm oliwy z oliwek jest powszechnie znane. Oliwa zawiera witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, witaminy C i E. I te jej właściwości mogą mieć zbawienny wpływ na nasze włosy i skórę głowy. Stosowana jako kompres działa rewitalizująco, ponadto chroni zniszczone i suche włosy.

Tatarak stymuluje wzrost włosów

W sukurs kłopotom z włosami przychodzą też powszechnie rosnące w Polsce rośliny. Jedną z nich jest tatarak. Od wieków stosowany jako środek pobudzający porost włosów i przeciwdziałający ich wypadaniu. Tatarak pomaga też w walce z łupieżem i pielęgnuje skórę głowy, poprawiając jej ukrwienie. Tonik z kłącza tataraku można zrobić samodzielnie.

Nalewka z pokrzywy raz w tygodniu

Pokrzywa bywa stosowana jako składnik szamponów do włosów. I nic z tym dziwnego, ponieważ zawiera mnóstwo witamin (m.in. K, C, z grupy B) oraz mikroelementów (wapnia, magnezu, żelaza, krzemu, fosforu, siarki). Liście pokrzywy działają na włosy wzmacniająco i tonizująco, pomagają również w walce z łupieżem. Nalewka z pokrzywy pobudza porost włosów. Aplikuje się ją raz w tygodniu, na dzień przed ich myciem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!