Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Michał Woroch i Bartosz Mrozek podczas testów łazika/fot. FB Wheelchairtrip

Monika Rydlewska

Dokąd jedzie Michał Woroch: Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2020

Michał Woroch, człowiek, który wraz z przyjacielem Maciejem Kamińskim zdobył obie Ameryki, przygotowuje się do kolejnej wyprawy. Podczas Wheelchairtrip Himallayas Challenge 2020 będzie mu towarzyszył utytułowany sportowiec Bartosz Mrozek.

Podróżnicze CV Michała Worocha jest imponujące. Ma na koncie wyprawę do Mongolii, Indii, podróż wokół Europy, a także wyprawę przez obie Ameryki. Wyzwania, które podejmuje są tym trudniejsze, że na co dzień zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA). Porusza się na wózku, więc by ruszyć w podróż musi najpierw stworzyć lub znaleźć narzędzia, które mu to umożliwią.

Jeszcze niedawno cała podróżnicza Polska mówiła o wyprawie Michała Worocha i Macieja Kamińskiego przez obie Ameryki. Wrażenie z podróży opisał w książce „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Po niej posypała się fala wywiadów, prelekcji, prezentacji, podczas których Michał opowiada o książce, o wyprawie, ale również o tym, jak ważne są dla niego podróże.

„Podróżować to żyć”

I w przypadku Michała nie ma co do tego wątpliwości. W książce Michała, na odręcznej dedykacji, którą obdarował część czytelników,  napisał: – „Podróżować to żyć” powiedział kiedyś H. Ch. Andersen. Zapraszam w podróż mojego życia”.

Po tej deklaracji należało się więc spodziewać, że na długo Michał nie zagrzeje w Polsce miejsca. Zresztą w wywiadzie, którego udzielił po wydaniu „Krok po kroku” Jarosławowi Kuźniarowi, na pytanie „Wsiadłbyś dzisiaj w auto i pojechał?”, Michał bez wahania odpowiedział: – Tak.

Annapurna Circuit – cel Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2020

I – jak się okazało kilka miesięcy później – to nie była kokieteria. Plan kolejnej wyprawy oraz przygotowania do niej nabierają coraz większych rumieńców.

– Wyprawy pozwalają pokonać słabość. Kiedy trud życia na wózku nakłada się na trud drogi, przez chwilę można zapomnieć o chorobie i robić rzeczy niezwykłe. Kocham to – napisał Michał Woroch na swoim facebookowym profilu, zapowiadając nową wyprawę.

W 2020 roku zmierzy się z kolejnym wyzwaniem – Annapurna Cirkuit – trasą trekingową w Himalajach.

Trasa wyprawy Wheelchairtrip Himalayas 2020/ źródło FB Wheelchairtrip

Przygotowania Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2020 ruszyły

Nowa wyprawa zyskała miano „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2020”. Pierwsze testy już za nimi.

Jak poszło?

– Ostatnie dni były bardzo aktywne i stresujące. W Zakopanem testowałem łazik, budowany na nową wyprawę. Aż do ostatniej chwil nie miałem pojęcia czy będę wystarczająco silny by go prowadzić w trudnym terenie. Jest dobrze, jest lepiej niż myślałem, test zdany – skomentował Michał.

„To właśnie on zaraził mnie górami”

Michał Woroch w Himalaje wyjedzie wraz z Bartoszem Mrozkiem.

To właśnie On zaraził mnie górami – komentuje Michał.

Bartosz Mrozek jest narciarzem, snowboarderem, rowerzystą górskim oraz pilotem paralotniowym. Kocha góry i sporty ekstremalne. W 2005 r. na skutek wypadku lotniczego doznał urazu rdzenia kręgowego. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, ale dalej robi  to co kocha najbardziej. Dzięki specjalnie przystosowanemu urządzeniu monoski startuje w zawodach narciarstwa alpejskiego osób niepełnosprawnych, jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski oraz uczestnikiem Pucharu Europy i Świata. Gdy zejdą śniegi przesiada się na czterokołowy rower górski albo zasiada za sterami szybowca. Można go spotkać na wodzie, lądzie lub w powietrzu czym pokazuje, że gdy ma się pasje to żadne trudności nie są w stanie człowieka powstrzymać, by robić to co się kocha.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!