„Daj sobie chwilę” – projekt wsparcia psychologicznego dla rodzin z SMA
„Daj sobie chwilę” to projekt zakładający wsparcie dla bliskich chorego na SMA, w przedsięwzięcie zaangażowany jest dr Piotr Kuśmider. Na czym polega projekt „Daj sobie chwilę?
Kiedy w rodzinie pojawia się diagnoza ciężkiej, nieuleczalnej choroby, pierwsze nasze działania koncentrujemy wokół zabezpieczenia bliskiej osoby pod względem medycznym i fizjoterapeutycznym – to uznajemy za najważniejsze. Szukamy pomocy w szpitalach, urzędach a także instytucjach państwowych odpowiedzialnych za edukację i rehabilitację.
Jako bliscy osób chorych na rdzeniowy zanik mięśni, wszyscy przechodzimy przez podobną drogę. Walczymy o lepsze jutro dla naszych podopiecznych. Często zapominając o nas samych, o naszych partnerach, przyjaciołach, rodzinie i o dbaniu o dobre relacje. Brakuje na wszystko czasu, doba jest za krótka, a spraw do załatwienia przybywa. Czujemy się zagubieni, nierozumiani i zmęczeni.
Czytaj także: „Mam już dość” – kilka słów o trudnych emocjach opiekunów
Fundacja SMA: „Daj sobie chwilę” we wtorkowe wieczory
To właśnie z myślą o NAS, bliskich chorych na SMA, powstał projekt DAJ SOBIE CHWILĘ. W ciągu najbliższych tygodni, we wtorkowe wieczory, wyemitowanych zostanie osiem filmów, w których psycholog dr Piotr Kuśmider będzie poruszał tematy dla nas. Zagadnienia, które zawarte są w przemyśleniach specjalisty, dotyczą m. in. diagnozy, relacji w rodzinie, poczucia osamotnienia i niezrozumienia w obliczu choroby a także wielu innych, nad którymi w ferworze codzienności nie mamy czasu pomyśleć, przyjrzeć się im i na chwilę zatrzymać nasz świat. Cykl zakończy spotkanie online psychologa z każdym, kto będzie miał na to ochotę.
Dr Piotr Kuśmider: psycholog, wykładowca, społecznik
Dr Piotr Kuśmider to psycholog, społecznik a także filmowiec. Jest prezesem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gorzowie oraz właścicielem strony internetowej: Dr Piotr Kuśmider Prywatny Gabinet Psychologiczny Gorzów Wlkp. Na YouTube prowadzi swój kanał pt. „Nasze ludzkie drogi”. To także wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego. Od ponad dziesięciu lat pracuje w hospicjum. Prowadzi również cykl warsztatów dla Amazonek oraz osób ze schorzeniami narządu ruchu. Współpracuje z rodzicami, których dzieci chorują na SMA. Prowadzi także prywatną praktykę psychologiczną.
Fundacja SMA
Źródła:
- https://www.fsma.pl/2020/09/daj-sobie-chwile-projekt-wsparcia-psychologicznego-dla-opiekunow/
Czytaj także: Dziecięce rozumienie choroby i śmierci
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.