Badania przeprowadzone przez amerykańskich optometrystów wskazują, że noszenie soczewek kontaktowych przez krótkowzroczne dzieci nawet w tak młodym wieku, jak 8 lat, może przynieść im wiele korzyści w porównaniu z okularami.

  • Korzyści z noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci.
  • Soczewki czy okulary? Amerykańskie badania nie pozostawiają złudzeń.
  • Badania pokazały, że soczewki kontaktowe dzieci uważają za łatwiejsze “w obsłudze” niż okulary.

Amerykańskie czasopismo „Optometry and Vision Science” opublikowało raport z badań, które potwierdziły, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą czerpać takie same korzyści z noszenia soczewek kontaktowych, jak nastolatki. Soczewki kontaktowe poprawiają jakość życia dziecko, a konkretnie:

  • zdolność do uczestniczenia w aktywnościach takich jak sport czy taniec
  • wygląd
  • satysfakcję z korekcji wady wzroku.

Innymi słowy, małe dzieci doświadczają tych samych rozterek odnośnie metody korekcji wady wzroku, co wszyscy. Obchodzi je ich wygląd i dlatego doceniają to, że dzięki soczewkom kontaktowym wyglądają lepiej. Dzieci zdają sobie sprawę, że soczewki kontaktowe, w odróżnieniu od okularów, pozwalają im cieszyć się codziennymi aktywnościami fizycznymi. A to bardzo istotne w tej grupie wiekowej. Co więcej, dzieci uzmysławiają sobie, że jakość widzenia w soczewkach kontaktowych jest świetna i bywa lepsza niż w okularach.

Okulary czy soczewki?

W badaniu uczestniczyło niemal 500 dzieci w wieku pomiędzy 8 a 12 lat, mieszkających w pięciu lokalizacjach na terenie USA. Dzieci te miały średnią krótkowzroczność (między -1,00, a -6,00 dioptrii) i losowo dopasowano im okulary bądź soczewki kontaktowe. Wcześniejsze badania udowodniły, że dzieci są w stanie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe bez problemów. A także dostosować się do wymogów pielęgnacji i reżimu higienicznego. Obecne badanie skoncentrowało się zatem, jako pierwsze, na związanej z widzeniem jakości życia dziecka. A nie – jak poprzednie – na bezpieczeństwie noszenia soczewek kontaktowych przez tak małe dzieci.

Wrażenia dzieci, którym dopasowano soczewki kontaktowe, zestawiono z wrażeniami dzieci, które nosiły okulary – w 11 kategoriach. Po trzech latach badań okazało się, że soczewki kontaktowe zostały lepiej ocenione w 10 kategoriach. Dzieci lepiej oceniły soczewki już po miesiącu i taka ocena utrzymała się do końca badań. Soczewki otrzymały wyższe oceny m.in. w takich kategoriach, jak Wygląd, Aktywności, Satysfakcja z korekcji, jak również w Ocenie wśród rówieśników – dzieci uważały, że ich przyjaciele także wolą ich w soczewkach kontaktowych.

Soczewki łatwiejsze “w obsłudze” niż okulary?

Kolejnym interesującym i niespodziewanym aspektem badań okazało się to, że dzieci uważają soczewki kontaktowe za łatwiejsze do manipulacji niż okulary. Być może wiąże się to z tym, że małe dzieci, ze względu na swoją dynamikę i aktywność, często łamią i uszkadzają okulary. Oczywiście jednodniowe soczewki kontaktowe pozwalają uniknąć wielu problemów związanych z manipulowaniem soczewkami dłuższego trybu wymiany i trudniej je uszkodzić. Wystarczy tylko założyć i zdjąć pod koniec dnia.

Te dzieci, które biorą udział w aktywnościach fizycznych, takich jak sport czy taniec, czy też te, które troszczą się o swój wygląd (czyż nie wszystkie z nich?) najpewniej uznają soczewki kontaktowe za najbardziej satysfakcjonującą metodę korekcji wzroku.

Badanie o nazwie „Jakość życia związana z widzeniem u dzieci noszących soczewki kontaktowe” zostało przeprowadzone przez grupę amerykańskich naukowców w ramach projektu ACHIEVE (Adolescent and Child Health Initiative to Encourage Vision Empowerment – Inicjatywa na rzecz Poprawy Widzenia u Dzieci i Nastolatków): Marjorie J Rah OD PhD, Jeffrey J Walline OD PhD, Lisa A Jones-Jordan PhD, Loraine T Sinnott PhD, John Mark Jackson OD MS, Ruth E Manny OD PhD, Bradley Coffey OD and Stacy Lyons OD. Autorzy pracują na następujących uczelniach: New England College of Optometry, Boston Massachusetts; Ohio State University College of Optometry, Columbus, Ohio; Southern College of Optometry, Memphis, Tennessee; University of Houston College of Optometry, Houston, Texas; Pacific University College of Optometry, Forest Grove, Oregon.

Źródło:
  1. https://www.pssk.com.pl/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.