Częściowo hydrolizowane białko serwatkowe i kwasy tłuszczowe MCT: Jak zapobiegać biegunkom w żywieniu enteralnym?
Częściowo hydrolizowane białko serwatkowe i kwasy tłuszczowe MCT są pomocne w zapobieganiu biegunkom w żywieniu enteralnym. Jakie są ich właściwości?
Białko serwatkowe w żywieniu enteralnym
Białko serwatkowe powstaje w wyniku mieszaniny różnych białek otrzymanych z serwatki.
Serwatka to płyn, który jest produktem powstającym podczas wytwarzania sera. Diety przemysłowe, które zawierają częściowo zhydrolizowane białko wspomagają:
- wchłanianie,
- strawność,
- regenerację powysiłkową,
- rozpuszczalność,
- znaczne zwiększenie zawartości aminokwasów,
- produkcję insuliny wpływając na anabolizm i magazynowanie energii.
Białko zalecane dla osób z zaburzeniami wchłaniania (w tym biegunki), nietolerancje ze strony przewodu pokarmowego, trawienia a także dla alergików.
Źródło dobrze tolerowanego białka
Częściowo hydrolizowane białko serwatkowe jest rozbijane do krótkołańcuchowych peptydów. To ułatwia ich wchłanianie. Uzyskane białko charakteryzuje się niepowtarzalnym składem peptydowym o właściwościach bioaktywnych. Dzięki temu mają zastosowanie w produkcji żywności medycznego przeznaczenia:
- odżywek dla niemowląt i dzieci z alergiami pokarmowymi,
- preparatów dla osób z chorobami metabolicznymi, gastrycznymi oraz dla osób starszych.
Są także źródłem dobrze tolerowanego białka w dietach dla pacjentów z niedożywieniem lub u których występuje ryzyko rozwoju niedożywienia. Hydrolizowane białka serwatkowe wpływają na prawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu. Mają właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Białko serwatkowe zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu organizmu człowieka. Jest bogate w
aminokwasy rozgałęzione (leucyna, izoleucyna, walina) co wspiera syntezę tkanki mięśniowej. Białko serwatkowe krócej przebywa w żołądku w porównaniu z kazeiną i białkiem sojowym dzięki czemu zmniejsza ryzyko zalegań.
Kwasy tłuszczowe (MCT)
Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), z powodu odmiennej budowy są szybko rozkładane, następnie wchłaniane bezpośrednio z jelita do krwiobiegu i transportowane do wątroby. W wątrobie powstaje duża ilość energii, wykorzystywanej dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów i układów. M.in. serca, wątroby, mięśni, układu nerwowego, czy płytek krwi. Dlatego też tłuszcze MCT są stosowane dietach do żywienia dojelitowego i traktowane są jako źródło szybko i łatwo dostępnej energii dla organizmu osoby chorej.
W przewodzie pokarmowym MCT wspomagają leczenie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Korzystnie wpływają na zmniejszenie ilości wyniszczających biegunek. Liczne badania wykazały pozytywny wpływ na wzrost dobrych bakterii jelitowych, a także uszczelnieniu jelita zapobiegając różnym chorobom przewodu pokarmowego. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT) występują w oleju kokosowym i palmowym, maśle a także tłustym nabiale.
Anna Kamińska,
Koordynator ds. Żywienia Klinicznego, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Tekst powstał we współpracy z:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.