W leczeniu cukrzycy typu 2. chory przyjmuje insulinę. Na rynku dostępne są tzw. insuliny ludzkie i insuliny analogowe. W Polsce pacjenci na ogół przyjmują te pierwsze. Dlaczego?

Insulina ludzka czy analogowa

W uproszczeniu insulina ludzka ma identyczny skład jak ten naturalnie występujący w naszym organizmie. Na rynku dostępne są również insuliny analogowe. Podobnie jak te ludzkie produkowane przez mikroorganizmy, ale mające nowe właściwości. Takie jak na przykład dłuższy czas działania lub działanie bezszczytowe, zachowując przy tym fizjologiczną rolę naturalnie występującego w organizmie ludzkim hormonu. Dzięki temu, analogowe odpowiedniki insuliny ludzkiej przez niektórych diabetologów są uważane w kontroli cukrzycy za lepsze.

Zalety i wady insuliny analogowej

Wśród wymienianych przez specjalistów zalet insuliny analogowej wymienia się:

  • możliwość stosowania tuż przed posiłkiem lub w trakcie jego trwania; dzięki temu nie musimy martwić się o wcześniejsze zaplanowanie godzin posiłków;
  • ponieważ analogi szybko działające działają krócej niż insuliny ludzkie krótko działające, nie musimy zjadać aż 6 posiłków aby zapobiec niedocukrzeniu – wystarczą 3;
  • rzadziej wywołują niedocukrzenia.
  • insuliny analogowe wiążą się z mniejszym ryzykiem wystąpienia lipohipertrofii poinsulinowej
  • insuliny szybko działające pozwalają na osiągnięcie korzystniejszych wartości glikemii poposiłkowej oraz hemoglobiny glikowanej
  • lepsza jakość życia u cukrzyków stosujących insuliny analogowe potwierdzona w badaniach naukowych
  • w odniesieniu do insulin bazalnych – analogi długo działające powodują mniejszy przyrost masy ciała niż insuliny ludzkie o pośrednim czasie działania

Główną wadą insuliny analogowej jej cena.

Cukrzyca typu 2.: Diabetolog o insulinoterapii

– Polska jest dosyć specyficznym krajem jeśli chodzi o insulinoterapię – uważa prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dlaczego? – Mamy dwóch rodzimych producentów insuliny ludzkiej. Tendencje do stosowania insuliny ludzkiej i analogowej są zmienne w różnych krajach. To zależy od szkoły diabetologicznej – dodaje, wskazując, że w Polsce zarówno zalecenia, jak i zasady refundacji preferują insuliny ludzkie.

– Insuliny analogowe, w dalszym ciągu dosyć kosztowne, będą refundowane i dostępne finansowo dla większości naszych pacjentów dopiero po niepowodzeniu leczenia insuliną ludzką. W związku z tym, jeżeli rozpoczynamy insulinoterapię u pacjenta z cukrzycą typu 2 zwykle zaczynamy od insulin ludzkich – tłumaczy prof. Dzida.

Zmiana na insulinę analogową po niepowodzeniu leczenia ludzką

Z jego doświadczenia wynika, że większość pacjentów będzie na leczenie insuliną ludzką odpowiadała dobrze. – Nie będzie miała hipoglikemii i uzyskamy docelową wartość hemoglobiny glikowanej. Jeżeli natomiast wystąpią ciężkie hipoglikemie nocne i jeśli w ciągu pół roku nie uda się uzyskać docelowego obniżenia glikemii wyrażonego odsetkiem hemoglobiny glikowanej, wtedy pacjent dopiero nabiera uprawnień do korzystania z insulin analogowych (długodziałających) – tłumaczy prof. Grzegorz Dzida w wywiadzie udzielonym portalowi Medycyna Praktyczna, zaznaczając jednak, ze wiele zależy także od pacjenta: jego stylu życia i odżywiania oraz tego, jak reaguje na ludzką insulinę.

Źródła:
  1. Wypowiedź prof. Grzegorza Dzidy, diabetologa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
  2. https://cukrzycapolska.pl/insulina/rodzaje-insuliny/insulina-analogowa/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.