Cukrzyca: 5 powodów, by pamiętać o wymianie igieł w penach
Igły w penach i strzykawkach używanych do podawania insuliny powinny być wymieniane po każdym nakłuciu. Wciąż zdarza się jednak, że chorzy z oszczędności lub z powodu zwykłego zaniedbania zapominają o tym. To błąd. Przeczytajcie, jakie konsekwencje może spowodować wielokrotne używanie igły w penie.
Preparaty insuliny, które za pomocą tzw. penów i strzykawek przyjmują chorzy na cukrzycę, wstrzykuje się pod skórę. Używane do tego igły powinny być sterylne i – co ważne – używane tylko jeden raz. Zużytą igłę należy zabezpieczyć, a następnie wyrzucić. Choć wydaje się to oczywiste, wciąż zdarzają się sytuacje, że igły używane są wielokrotnie. Często wynika to z powodów finansowych, czasem z zaniedbania, zapomnienia lub niewiedzy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wielokrotne używanie tej samej igły może mieć poważne następstwa. Jakie?
1. Dawkowanie
Długotrwałe otwarcie wkładu z tą samą igłą może spowodować powstanie pęcherzyków i w konsekwencji zmienić prawidłowy przepływ insuliny.
2. Lipodystrofia
Stara igła może ulec deformacji. Zniekształcona końcówka nie tylko spowoduje uszkodzenie naskórka, ale może również spowodować tzw. lipodystrofię – czyli zanik albo wręcz przeciwnie – rozrost tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzykiwań. Konsekwencją lipodystrofii jest z kolei zaburzenie wchłaniania insuliny.
3. Krystalizacja insuliny
Stara igła pozostawiona we wstrzykiwaczu pena może spowodować zmianę właściwości insuliny. Na przykład jej krystalizację pod wpływem kontaktu w powietrzem. Może to częściowo lub całkowicie zatkać igłę.
4. Ból
Wielokrotne używanie tej samej igły niesie ze sobą także ryzyko niepotrzebnego bólu. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, podczas wkłucia igła się deformuje. Niewymieniona, z każdym kolejnym wkłuciem zagina się coraz mocniej. Ponadto, zakładanie plastikowej nakładki po użyciu może spowodować przypadkowe jej zapchanie opiłkami plastiku zadrapanego końcówką igły lub uszkodzenie jej ostrza.
5. Infekcja
Igła do wstrzykiwacza sterylność traci po pierwszym użyciu. Brud i bakterie które zgromadzą się na niej, mogą podczas następnych wkłuć spowodować infekcję, owrzodzenia, itp.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.