Trening czyni mistrza, natomiast oczywiście tylko wtedy, gdy wykonuje się go w prawidłowy sposób. Niekiedy po ciężkich zmaganiach siłowych odczuwamy nieprzyjemne zakwasy, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Warto wiedzieć, że rozciąganie po treningu może być w tym przypadku zbawienne. Jednak co właściwie daje ta czynność i czy rzeczywiście jest potrzebna?

  • Rozciąganie po treningu – Po co?
  • Czy warto rozciągać się po treningu?
  • Ćwiczenia na rozciąganie po treningu

Rozciąganie po treningu – Po co?

Treningi na siłowni, ale i również te poza nią mogą być wykonywane z podobną intensywnością. Jak wiadomo, wyróżniamy różne typy trenowania. Każdy z nich oddziałuje na nasz organizm w inny sposób, a spośród najpopularniejszych typów wyróżniamy:

  • Siłowy,
  • Relaksacyjny,
  • Obwodowy,
  • Wytrzymałościowy,
  • Funkcjonalny.

Jak widać, macie wybór aktywności, na jaką zdecydujecie się danego dnia. Warto jednak mieć pojęcie, że niezależnie od tego, jaki trening wybieracie, możecie odczuwać podobne skutki. Mamy tu na myśli zakwasy, które często doskwierają nam dzień po wykonanej aktywności. Takie mikrourazy są oczywiście pozytywne dla organizmu, jednak warto znać sposoby na zmniejszenie ich odczuwania.

Z pewnością wiecie, że sportowcy również ulegają takim uszkodzeniom. Podczas ich obstawiania musi zatem zwracać uwagę, na warunki fizyczne. Legalny bukmacher pozwoli wam na bezpieczne obstawienie, ale to w waszych rękach leży ostateczne obstawienie wyniku. Liczcie się z wszelkimi urazami i treningami, jakie zawodnik odbywa, a uda wam się wygrać!

Czy warto rozciągać się po treningu?

Wiele osób pomija aspekt rozciągania się po przebytej aktywności fizycznej. Jest to niemały błąd, a robią to nawet osoby, które od lat odnajdują się w często wykonywanych treningach o sporej intensywności. Odpowiedzmy więc na pytanie, po co się rozciągać. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom rozciągającym nasze mięśnie wracają po ciężkiej aktywności do swojej poprzedniej formy.

To jednak nie koniec pozytywnych aspektów, które płyną z tego rozwiązania. Warto wiedzieć, że wykonane ćwiczenia rozciągające pozwalają na przyspieszenie regeneracji mięśni. Dzięki temu dużo szybciej przestaniemy odczuwać wspomniany ból płynący z zakwasów. Co więcej, jesteśmy w stanie zmniejszyć, a nawet kompletnie zniwelować napięcie mięśniowe, które nieprzyjemnie nam doskwiera.

Rozciąganie po treningu jest kluczową kwestią w przypadku, gdy mówimy o przykurczach mięśni, z którymi wielu sportowców się męczy. Polegają one na ciągłym napięciu tkanki mięśniowej, ale i ograniczeniu możliwości jej ruchu. Aby jednak obiecane przez nas rezultaty miały miejsce, musicie wykonać te aktywności w odpowiedni sposób. Jak zabrać się za ćwiczenia rozciągające?

Ćwiczenia na rozciąganie po treningu

Skoro już omówiliśmy, jak ważne jest rozciągnięcie mięśni, to czas omówić, jakie wybrać ćwiczenia na rozciąganie po treningu. Jak możecie się domyślać, nie wszystkie aktywności tego typu, które znacie, będą tutaj trafne. Zacznijmy zatem od skłonu w siadzie prostym, który naprawdę jest w stanie zdziałać cuda. Polecamy sprawdzić filmiki instruktażowe, aby dobrze go wykonać.

Innym trafnym ćwiczeniem na rozciąganie jest jedna z bazowych pozycji, którą możemy odnaleźć w jodze, czyli wojownik. W tym przypadku warto także zdecydować się na przysiady z ramionami w tył, czy też skłon w przysiadzie prostym. Takie aktywności zagwarantują wam rozluźnienie mięśni, ale i wszystkie wspomniane przez nas rezultaty.

Regularne rozciąganie może przywołać efekty, o których marzycie. Pamiętajcie, aby ta czynność trwała 10 minut – nie więcej, ani nie mniej.

*materiał partnerski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.l

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.