Czy osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą skakać z radości? Oczywiście! Udowodnili to chorzy z SMA. Podczas wydarzenia „O skok od leku 4” skoczyli ze spadochronami, aby pokazać zadowolenie z wprowadzenia do refundacji dwóch nowych terapii na tę rzadką chorobę genetyczną, jaką jest rdzeniowy zanik mięśni.

  • 1 września ważny dla społeczności SMA
  • O skok od leku 4
  • Czwarty skok Kamili Taracińskiej

1 września ważny dla społeczności SMA

1 września 2022 to ważna data dla osób z SMA. Tego dnia pacjenci otrzymali dostęp do kolejnych dwóch zarejestrowanych terapii SMA. Oznacza to, że w Polsce refundowane są wszystkie dostępne w tej chorobie leki. Dlatego już 3 września podczas wydarzenia „O skok od leku 4” zorganizowanego przez Fundację SMA oraz Podniebną Drużynę SMA pokazali swoją radość z tak szerokiego dostępu do leczenia.

O skok od leku 4

„O skok od leku 4” odbył się już po raz czwarty w Strefie Silesia w Gliwicach. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Zarówno osób z SMA, jak i zdrowych, którzy zjechali się z całej Polski, aby móc skoczyć ze spadochronem. Skoki oddało 11 uczestników. W tym 6 osób z SMA.

Tegoroczna edycja miała dwa główne cele. Po pierwsze okazanie radości z rozszerzenia dostępu do leczenia. Najmłodsi pacjenci otrzymali dostęp do terapii genowej, a wprowadzona terapia doustna szczególnie ucieszyła dorosłe osoby z SMA, które nie były objęte żadnym leczeniem, ponieważ forma podania refundowanego do tej pory leku była dla nich problematyczna. Drugim, równie ważnym celem było zaprezentowanie całej Polsce, społeczności chorych na SMA i ich bliskich. Pokazanie kim są i jak silną, zorganizowaną i zdeterminowaną grupę tworzą. Grupę która dzielnie walczy z przeciwnościami losu, szerzy wiedzę na temat rdzeniowego zaniku mięśni i udowadnia, że z chorobą można normalnie żyć. Dodatkowo, wydarzenie było doskonałą okazją do pokazania młodym osobom z SMA, że mogą w życiu osiągnąć wszystko czego pragną. A także pokazać innym, że każdy może sięgnąć po swoje marzenia bez względu na ograniczenia.

Czwarty skok Kamili Taracińskiej

Jednym ze skoczków była Kamila Taracińska, od lat aktywnie działająca na rzecz środowiska SMA. Po skoku, szczęśliwa, powiedziała:

Dlaczego skakałam? Zawsze byłam osobą, która przełamywała schematy i swoje bariery. Mimo że to mój czwarty skok, to emocje były ogromne! Wiedziałam, że muszę pokonać tego „stracha”, bo pokonując go w głowie wygram. Wychodzenie ze strefy komfortu pozwala nam osiągać cele i spełniać marzenia. Mimo że nie jest to łatwe, na pewno warto! Jeszcze w samolocie zastanawiałam się dlaczego to sobie robię, po co mi to, to jest ostatni raz! Jednak, gdy tylko wyskoczyliśmy, już wiedziałam dlaczego to sobie robię. Spełnianie marzeń jest bezcenne. A wrażenia ze skoku nie do opisania. To trzeba po prostu przeżyć. Jako osoba aktywna zawodowo, organizująca różne eventy poznałam jeszcze jedną moc skoku. Głowa mi się zresetowała. Stała się lekka i wszystkie stresy odeszły.

O Fundacji SMA

Fundacja SMA powstała w 2013 roku. Od tego czasu działa na rzecz osób z rdzeniowym zanikiem mięśni, co roku organizując liczne wydarzenia, konferencje oraz obozy dla swoich podopiecznych i ich rodzin. Prężne działania Fundacji przełożyły się na zbudowanie silnej społeczności, która się wspiera, razem walczy o lepsze jutro osób chorych na SMA i szerzy świadomość na temat rdzeniowego zaniku mięśni. Podniebna Drużyna SMA to grupa zapaleńców chorych na SMA, którzy mimo choroby zdecydowali się żyć pełnią życia, łamać granice oraz niszczyć stereotypy.

„O skok od leku 4” odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Czytaj także: “O skok od leku”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.