Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Program dofinanowań na budowę centrów opiekuńczo-mieszkalnych powstał w połowie 2019 roku/ fot. Pixabay

Monika Rydlewska

Centrum opiekuńczo-mieszkalne - nowa forma wsparcia

Pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz zapewnienie pobytu, opieki i specjalistycznych usług dostosowanych do ich potrzeb – to dwa główne cele programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Program finansowany jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

W połowie ubiegłego roku zainicjowano przedsięwzięcie polegające na finansowaniu tak zwanych centrów opiekuńczo-mieszkalnych. To rozwiązanie stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnym – ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Program pomaga samorządom – gminom i powiatom – w tworzeniu miejsc wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

– Osoby te, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, a także kompetencji poznawczych oraz społecznych), powinny mieć zapewnioną możliwość niezależnego i godnego funkcjonowania. Stąd wynika konieczność stworzenia im szczególnych warunków podczas pobytu dziennego lub całodobowego w centrach – czytamy w opublikowanym programie.

Z kolei zaangażowanie w centrach odpowiednich specjalistów pozwoli na stymulowanie kompetencji społecznych oraz podejmowanie przez osoby niepełnosprawne aktywności na miarę posiadanego potencjału a także zasobów. Osoby niepełnosprawne, które nie mogą korzystać z usług w innych ośrodkach wsparcia – powinny mieć możliwość zamieszkiwania w nowo tworzonych centrach opiekuńczo-mieszkalnych.

Pobyt dzienny lub całodobowy

Głównym zamysłem twórców programu jest pomoc osobom dorosłym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności; poprzez zapewnienie usług zamieszkiwania w ramach pobytu dziennego bądź całodobowego. Program zakłada również możliwość korzystania z rehabilitacji a także usług opiekuńczych. Te drugie pensjonariuszom mają być świadczone przez całą dobę.

Dofinansowanie stworzenia i utrzymania centrum opiekuńczo-mieszkalnego

Program składa się z dwóch części:

  • utworzenia centrum (budowie/kupnie/ adaptacji nieruchomości, wyposażenia w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu)
  • dofinansowania funkcjonowania centrum (media, podatki, ubezpieczenie, transport uczestników, jak również wynagrodzenia pracowników, itp.).

Inicjatywa stworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych w samorządach

Żeby przystąpić do programu, gminy i powiaty składają wnioski. Samorządy, które będą chciały tworzyć centra będą mogły prowadzić je samodzielnie bądź zlecić ich prowadzenie organizacjom pozarządowym.

Pierwsze samorządy już zaczęły prace zmierzające do uzyskania dofinansowania a w konsekwencji budowy centrów na swoim terenie.

O Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

„Centra opiekuńczo-mieszkalne” to trzeci program  realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Po „Usługach opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych” a także „Opiece wytchnieniowej”.

Fundusz został uruchomiony 1 stycznia 2019 roku.  Ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych. W 2020 planowane przychody Funduszu powinny wynieść ok. 1,8 mld złotych.

Źródła:
  1.  https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-i-opieka-centra-opiekunczo-mieszkalne-coraz-blizej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!