Botoks zasłużony w medycynie estetycznej na froncie walki o młodość, ma wiele innych zastosowań. Dzięki nim pomaga na przykład pacjentom borykającym się z nietrzymaniem moczu i parciami naglącymi. Jak?

  • Jakie dolegliwości ze strony pęcherza moczowego botoks może zniwelować?
  • Jakie są wskazania do zabiegu?
  • Jak działa cystoskop?

W przebiegu niektórych chorób zdarza się, że pacjentowi zaczynają doskwierać objawy związane z działaniem pęcherza moczowego. To uciążliwe i wstydliwe dla pacjenta dolegliwości.

Ale jeśli się przełamiemy i powiemy lekarzowi o kłopotach z pęcherzem których doświadczamy, uda się wprowadzić szybką diagnostykę i zastosować odpowiednie leczenie – przekonuje lek. med. Piotr Szulc, specjalista urolog i specjalista chirurgii ogólnej.

Gdy farmakoterapia i fizjoterapia nie spełnią pokładanych w nich nadziei i nie poprawiają stanu pacjenta, możliwe jest podanie do ściany pęcherza toksyny botulinowej. To prosty zabieg, w przypadku wielu pacjentów pozwalający uniknąć inwazyjnego zabiegu operacyjnego.

Botoks w leczeniu dolegliwości urologicznych

Botoks może pomóc pacjentom skarżącym się na wysiłkowe gubienie moczu (przy kichaniu, kaszlu, biegu, dźwiganiu, itp.).

Znajdzie zastosowanie również w przypadku pacjentów  borykających się z parciem naglącym, czyli sytuacją, gdy chory odczuwa niepohamowaną potrzebę oddania moczu nagle i nie jest w stanie nad tą potrzebą zapanować. W efekcie, wizytuje toaletę nawet kilkanaście razy na dobę. Wszystko dlatego, że mięsień ściany pęcherza przy niewielkiej ilości moczu zaczyna się gwałtownie kurczyć.

Wskazania do zabiegu

Jakie są wskazania do podania botoksu do pęcherza? To między innymi zaburzenia gromadzenia i wydalania moczu z pęcherza z powodu chorób neurologicznych, np. stwardnienia rozsianego czy rozmaitych chorób układu nerwowego. Podanie botoksu do pęcherza moczowego w terapii nietrzymania moczu po niepowodzeniu fizjoterapii i farmakoterapii określa się mianem metody ostatniej szansy przed operacją.

Igła i cystoskop – jak przebiega zabieg?

Procedura jest dosyć prosta. Podobnie jak w przypadku wygładzania zmarszczek – chodzi o podanie toksyny botulinowej w konkretnych miejscach. Ścianę pęcherza pacjenta ostrzykuje się w kilkudziesięciu punktach. Służy do tego cieniutka igła. Do pęcherza moczowego wprowadza się ją przez cystoskop. To sztywna, nieduża rurka, która ma źródło światła i kamerę. Wprowadza się ją przez cewkę moczową. Następnie przez tę rurkę prowadzi się również igłę, która dokonuje nakłuć. Zabieg jest bezpieczny. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Efekty zabiegu

Po zabiegu ściana pęcherza moczowego “się uspokaja”. Pęcherz nie kurczy się nerwowego. Ustaje popuszczanie moczu z powodu parć naglących. Mniej nasilone stają się również objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Czytaj także: Nietrzymanie moczu – powszechny problem chorych na SM

Źródła:
  1. https://www.youtube.com/watch?v=JhU5Jag7iFI
  2. SM i nietrzymanie moczu. Podstawowe informacje o stwardnieniu rozsianym, zeszyt 5. wyd. PTSR, Waersdzawa 2009

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.