Może być silny i odbierać możliwość normalnego funkcjonowania albo łagodny, ale uciążliwy. Może trwać krótko lub utrzymywać się bardzo długo. Mowa o bólu głowy – przypadłości, która od czasu do czasu dopada każdego z nas. Czy można sobie z nim poradzić domowymi sposobami, bez konieczności uciekania się do farmaceutyków? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. I odpowiedź na nie nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać.

Dlaczego głowa boli?

Bóle głowy można podzielić na pierwotne i wtórne. W przypadku tych pierwszych, istotę stanowi sama dolegliwość (zalicza się do nich między innymi migreny czy napięciowe bóle głowy). W przypadku tych drugich, ból głowy stanowi objaw innego schorzenia. Bez względu jednak na przyczynę, by z nim wygrać, przede wszystkim trzeba zidentyfikować “wroga”. Najczęstsze są bóle głowy:

 • pochodzenia naczyniowego: np. migrenowe, w nadciśnieniu tętniczym, w niedociśnieniu tętniczym, w miażdżycy;
 • pourazowe;
 • nerwobóle;
 • pochodzenia toksycznego;
 • objaw stanów zapalnych;
 • w chorobach oczu, uszu, zatok przynosowych;
 • związane z zaburzeniami psychicznymi;
 • w następstwie zmian w obrębie szyi i karku.

Do odczuwania bólu głowy przyczynić się mogą również zmiany pogody; wahania ciśnienia atmosferycznego; długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach; głód lub pragnienie; stres; psychiczne napięcie; zaburzona przemiana materii, niewłaściwa dieta, używki, itp.

W przypadku uporczywego bólu – wskazana jest wizyta u lekarza

Wobec tak wielu przyczyn, trudno znaleźć jedną metodę, która zadziałałaby we wszystkich przypadkach. Jeśli dolegliwości nie są mocno nasilone i uporczywie powracające, można spróbować poradzić sobie z nimi bez wizyty u lekarza czy przyjmowania leków. Gdy dolegliwość się utrzymuje lub jest znacznie nasilona, konieczna może okazać się wizyta u lekarza, który pomoże dociec, jakie są przyczyny bólu głowy i zadecyduje o wyborze odpowiedniego leczenia. Na pewno utrzymującego się bólu głowy nie powinno się bagatelizować.

Domowe sposoby walki z bólem głowy

Przy niezbyt intensywnym nasileniu dolegliwości, można posiłkować się domowymi sposobami walki z bólem. A tych jest sporo.

 1. Przy niektórych rodzajach bólu głowy, pomocny może się okazać spacer po świeżym powietrzu – pomagający dotlenić organizm czy sport – który dodatkowo powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
 2. W niektórych sytuacjach sprawdzą się ciepłe kąpiele lub – wręcz przeciwnie – zimne okłady, które pomogą uśmierzyć ból.
 3. Ulgę przy napięciowym bólu głowy przynieść może natomiast masaż karku i ramion oraz – przy wykonywaniu monotonnych czynności – częste zmiany pozycji (na przykład prostowanie ramion i karku).
 4. Jednym z domowych sposobów radzenia sobie z bólem głowy jest picie ziołowych naparów. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne. Wybrane zioła zalewa się filiżanką wrzątku, parzy ok. kwadrans, cedzi i pije małymi łykami. W tym wypadku skuteczne mogą się okazać napary z mięty czy rumianku.
 5. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, ból pomoże skutecznie zniwelować odpoczynek w ciemnym, cichym pokoju. Czasami warto sobie nawet uciąć krótką drzemkę, bo – jak wiadomo – sen jest najlepszym lekarzem.

Jeśli ból nie ma charakteru incydentalnego i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skorzystać z porady lekarskiej. Postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia lub profilaktyki pomoże wyeliminować problem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.