Biegniemy po oddech, czyli bieg w walce z mukowiscydozą!
Początkiem października 2024 odbył się wyjątkowy bieg. Był to bieg nie byle jaki, bo 5. „Bydgoski Bieg Po Oddech” dla pacjentów z mukowiscydozą!
Bydgoski bieg dla pacjentów z mukowiscydozą
W niedzielę, 6 października 2024 roku, odbyła się 5. edycja „Bydgoskiego Biegu Po Oddech”. Wydarzenie miało na celu zebranie funduszy na wsparcie osób zmagających się z mukowiscydozą. Środki zostaną przeznaczone na zakup leków, rehabilitację, a także działania edukacyjne i integracyjne. Uczestnicy pobiegli 5 kilometrów przez bydgoskie tereny, świetnie się przy tym bawiąc. W wydarzeniu uczestniczyły maluchy wraz z rodzicami, starsze dzieci, dorośli, a nawet zwierzęta!
Bieg Po Oddech – to już 5. edycja!
Inspiracją dla bydgoskiej edycji biegu charytatywnego był ten zorganizowanym w Zakopanem przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Pojechaliśmy na pierwszy taki bieg 9 lat temu razem z żoną i córką, a po uczestnictwie w którejś edycji zamarzyło się nam, aby taki bieg powstał w Bydgoszczy. Temat chorych na mukowiscydozę jest nam szczególnie bliski, ponieważ nasza córka choruje na tę chorobę. – mówi Paweł Lewandowski, jeden z organizatorów biegu i pracownik Respifine. W ten sposób, w 2020 roku, przy wsparciu członków Stowarzyszenia, zorganizowano pierwszą edycję biegu.
Organizacja biegu – wyzwanie (nie) do sprostania?
Wydarzenia charytatywne, takie jak Bydgoski Bieg Po Oddech, nie mógłby się odbyć bez wsparcia zaangażowanych organizatorów i uczestników. Pracy jest dużo – od pozyskiwania sponsorów, przez organizację logistyki (np. zamawianie koszulek i medali), aż po zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i koordynację wolontariuszy. Czy to trudne? Wszystko jest do zrobienia, jeżeli robi się to z sercem i czerpie się z tego przyjemność. Dla mnie potencjalne problemy organizacyjne to wyzwania do zrealizowania. – mówi nam Paweł Lewandowski.
Dlaczego warto?
Gdy pojawiła się możliwość wsparcia tej inicjatywy, to nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że zaangażujemy się jako firma. – mówi Mateusz Szkulmowski, Członek Zarządu MEDOWENT Wentylacja Domowa. Pacjenci chorzy na mukowiscydozę są dobrze znani Ośrodkowi, ponieważ nieraz wymagają oni wsparcia oddechowego. Mateusz Szkulmowski, podsumowując swoje wrażenia z wydarzenia, stwierdził: – Niesamowite było dla nas to, że w biegu wzięło udział około 400 osób i dla wszystkich osób organizatorzy zorganizowali medale. Byliśmy pod wrażeniem poziomu organizacyjnego i zaangażowania ludzi.
Jak wentylacja mechaniczna może pomóc osobom z mukowiscydozą?
Część pacjentów cierpiących na mukowiscydozę może doświadczać znacznych trudności w oddychaniu. W takiej sytuacji są kwalifikowani jako pacjenci z chorobami nerwowo-mięśniowymi, co umożliwia im otrzymanie świadczenia wentylacji mechanicznej w warunkach domowych. – Najczęściej u pacjentów z mukowiscydozą stosowana jest wentylacja nieinwazyjna, która łączona jest z podażą tlenu. Zastosowanie respiratora zmniejsza zmęczenie mięśni oddechowych, co ułatwia oddychanie, poprawia wymianę gazową, a tym samym pacjent czuje się lepiej. – opowiada Mateusz Szkulmowski.
Wirtualny Bydgoski Bieg Po Oddech trwa!
Tradycyjna wersja “5. Bydgoskiego Biegu Po Oddech” już za nami, ale to nie koniec! Ze względu na duże zainteresowanie, odbędzie się także wirtualna edycja biegu. Oznacza to, że każdy będzie mógł wziąć udział w biegu z dowolnego miejsca – na przykład biegając w parku, na ulicy czy na bieżni w swoim domu! Zapisy trwają do 27 października 2024, a więcej szczegółów można znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/BydgoskiBiegPoOddech/posts/pfbid02P3CYEszyG5bFxnGboF3X5PdW1D2mDkNWUKKATDDoHZ5ZQEx1jjNTqnr3FQ24YnUNl.