Badania wymiany gazowej pacjenta kwalifikowanego do wentylacji - kapnometria
Przy kwalifikacji pacjenta do wentylacji mechanicznej, wykonuje się kapnometrię. Rejestrację kapnometrii nocnej można wykonać u chorych oddychających spontanicznie lub z wytworzoną sztuczną drogą oddechową (tracheotomią).
W trakcie spontanicznego oddychania mierzymy EtCO2 metodą ze strumienia bocznego, w odróżnieniu od metody oznaczania CO2 w strumieniu głównym, przez czujniki zakładane na rurkę intubacyjną lub tracheotomijną.
Metodę pomiaru w strumieniu głównym stosuje się rzadko w czasie oddechu spontanicznego. Wynika to z wagi czujnika i konieczności stosowania szczelnej maski twarzowej.
W metodzie ze strumienia bocznego powietrze trafia do analizatora CO2 przez pompę o wydajności od 30 do 300 ml/min (najczęściej 150-300 ml/min) z przewodów, których końcówki umieszcza się w nozdrzach pacjenta.
Metoda pomiaru ze strumieni bocznego jest wygodniejsza dla chorego. Może jednak dawać zaniżone wyniki ETCO2 w przypadku mieszania się powietrza wydechowego z powietrzem otaczającym. Taka sytuacja może występować, kiedy chory oddycha szybko ale płytko:
- gdy przepływ wydechowy powietrza jest niższy niż szybkość zasysania do analizatora),
- oddycha przez usta
- podawany jest dodatkowy tlen
- kiedy przewody ulegną zanieczyszczeniu parą wodną lub wydzielinami.
Źródło:
- Wentylacja mechaniczna. Teoria i praktyka, red. Dariusz Maciejewski, Katarzyna Wojnar-Gruszka, artykuł: „Wentylacja Domowa” Zbigniew Szkulmowski, wyd. Alfa-medica press, 2016 r.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.