Partnerzy portalu:
Środa: 19 czerwca 2024

Kapnograf/ fot. Medipment.pl

Monika Rydlewska

Badania wymiany gazowej pacjenta kwalifikowanego do wentylacji - kapnometria

Przy kwalifikacji pacjenta do wentylacji mechanicznej, wykonuje się kapnometrię. Rejestrację kapnometrii nocnej można wykonać u chorych oddychających spontanicznie lub z wytworzoną sztuczną drogą oddechową (tracheotomią).

W trakcie spontanicznego oddychania mierzymy EtCO2 metodą ze strumienia bocznego, w odróżnieniu od metody oznaczania CO2 w strumieniu głównym, przez czujniki zakładane na rurkę intubacyjną lub tracheotomijną.

Metodę pomiaru w strumieniu głównym stosuje się rzadko w czasie oddechu spontanicznego. Wynika to z wagi czujnika i konieczności stosowania szczelnej maski twarzowej.

W metodzie ze strumienia bocznego powietrze trafia do analizatora CO2 przez pompę o wydajności od 30 do 300 ml/min (najczęściej 150-300 ml/min) z przewodów, których końcówki umieszcza się w nozdrzach pacjenta.

Metoda pomiaru ze strumieni bocznego jest wygodniejsza dla chorego. Może jednak dawać zaniżone wyniki ETCO2 w przypadku mieszania się powietrza wydechowego z powietrzem otaczającym. Taka sytuacja może występować, kiedy chory oddycha szybko ale płytko:

  • gdy przepływ wydechowy powietrza jest niższy niż szybkość zasysania do analizatora),
  • oddycha przez usta
  • podawany jest dodatkowy tlen
  • kiedy przewody ulegną zanieczyszczeniu parą wodną lub wydzielinami.

 

Źródło:
  1. Wentylacja mechaniczna. Teoria i praktyka, red. Dariusz Maciejewski, Katarzyna Wojnar-Gruszka, artykuł: „Wentylacja Domowa” Zbigniew Szkulmowski, wyd. Alfa-medica press, 2016 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!