Gazometria tętnicza jest badaniem referencyjnym w diagnostyce niewydolności oddechowej. W ocenie kwalifikacyjnej do wentylacji długoterminowej ma jednak swoje ograniczenia.

Badanie gazometryczne ma charakter inwazyjny. Dla uzyskania wiarygodnych wyników próbkę krwi powinno się poddać analizie w ciągu kilku-kilkunastu minut. Innymi słowy, badanie to można wykonać praktycznie wyłącznie w szpitalu.  To utrudnienie w przypadku chorych kwalifikowanych do wentylacji domowej, u których oceniamy hipowentylację nocną. Oznacza to konieczność hospitalizacji chorych i wykonywania kilku badań w godzinach nocnych. Dodatkowo, pomiary gazometryczne wykonywane są „punktowo”, nie korelują z fazami snu (najgłębsza hipowentylacja występować będzie w fazie REM) i mogą nie oddawać zmieniających się ciśnień parcjalnych gazów w czasie rejestracji nocnej. Samo badanie, przez swoją inwazyjność, może być bolesne i powodować hiperwentylację co może zaburzać wynik.

 

Źródła:
  1. Wentylacja mechaniczna. Teoria i praktyka, red. Dariusz Maciejewski, Katarzyna Wojnar-Gruszka, artykuł: “Wentylacja Domowa” Zbigniew Szkulmowski, wyd. Alfa-medica press, 2016 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.