Partnerzy portalu:
Środa: 6 listopada 2024

Akcja ma uwrażliwić kierowców na "inne" zachowania osób z autyzmem czy niepełnosprawnościami/fot. Freepik

Monika Rydlewska

AUTOSTOP - niezwykła kampania społeczna w Olsztynie

Nie zła wola, nie złośliwość – czasami piesi, na których opieszałość na przejściach dla pieszych pomstują kierowcy mają ograniczenia związane z niepełnosprawnością. Czy to powód, by naciskać klakson albo dawać wyraz swojemu zniecierpliwieniu? Zdecydowanie nie. Przeczytajcie o niezwykłej społecznej kampanii zorganizowanej w Olsztynie. Może warto, by rozprzestrzeniła się na całą Polskę?

Główną twarzą kampanii jest 21- letni Jędrzej Sobolewski z autyzmem, uczeń Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Chłopak bardzo chce być samodzielny i chodzić pieszo z domu do szkoły. Zna drogę, nie gubi się, zna sygnalizację świetlną, idzie prawidłowo. Ma jednak problemy z koordynacją ruchową, przez przejścia dla pieszych przechodzi więc wolniej. W dodatku zdarzają mu się nietypowe zachowania, jak stereotypowe trzepotanie rękami. To wszystko bardzo przeszkadza niektórym kierowcom, którzy głośno trąbią na Jędrzeja na przejściu dla pieszych przy szkole. A czasem także przechodniom, komentującym zachowania chłopaka w niewybredny sposób.

Zaburzenia – nie zła wola

Żeby Jędrzej i jego koledzy mogli bez stresu poruszać się po ulicach, nauczyciele ZPE w Olsztynie Michalina Kłujszo-Chudzińska i Michał Śliwiński wpadli na pomysł kampanii społecznej, którą realizuje współpracujące ze szkołą Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce. Kampania nazywa się AUTOSTOP. Ma uwrażliwić kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na „inne” zachowania osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. Uświadomić, że są one efektem zaburzeń, nie złej woli czy złego wychowania.

Żółta odblaskowa opaska na rękę

Symbolem kampanii jest żółta odblaskowa opaska na rękę. Uczniowie ZPE będą je zakładać wychodząc na ulice, co wyróżni ich z tłumu.

Za pośrednictwem mediów prosimy kierowców o tolerancję wobec ludzi, którzy noszą opaski i na przykład przechodzą wolniej przez przejście dla pieszych – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce.

Mamy nadzieję, że ten problem zostanie zauważony, a kampania wpłynie na bezpieczeństwo nie tylko ludzi z niepełnosprawnościami.

Patronat nad kampanią objął Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Akcję mocno wspiera Komenda Miejska Policji w Olsztynie. – Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego o szacunek do nich, do tolerancję, o zwracanie uwagi szczególnie na przejściach dla pieszych – mówi asp. Rafał Prokopczyk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

 

Źródło:

1. http://www.zpe.olsztyn.pl/autostop-czyli-kierowco-ustap-niepelnosprawnym

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!