Duszności to nieprzyjemna dolegliwość pojawiająca się w przebiegu wielu chorób. Jak – stosując proste techniki – doraźnie zniwelować atak duszności?

Nieprzyjemne uczucie braku powietrza, np. po wysiłku fizycznym to duszność. Towarzyszy ona wielu schorzeniom. Nasilenie duszności może być różne. W skrajnych przypadkach duszności nie opuszczają pacjenta ani na moment.  Towarzyszą mu nawet wówczas , gdy nie podejmuje żadnej aktywności. Duszności przez pacjentów opisywane są np. jako uczucie braku powietrza, uczucie nadmiernego wysiłku przy oddychaniu czy uczucie ciasnoty w klatce piersiowej. Doznanie jest bardzo nieprzyjemne. Na tyle nieprzyjemne, że potrafi wywołać u pacjentów ataki lęku czy paniki.Jak – za pomocą ułożenia ciała czy oddechu doraźnie zniwelować atak duszności?

Czytaj także: Duszności – czym są i jak odczuwa je chory?

Pozycje łagodzące duszności

– Brak tchu może wywołać uczucie niepokoju, co dodatkowo pogarsza funkcje oddechowe organizmu. Zachowanie spokoju oraz zapoznanie się z technikami postępowania w przypadku duszności pozwolą złagodzić dolegliwości – czytamy w przygotowanej przez WHO ulotce „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID -19”. Ulotka zawiera np. porady dotyczące łagodzenia duszności na pomocą specjalnych pozycji ciała, które zmniejszą uczucie duszności. Poniżej opisujemy kilka z nich.

1. Ułożenie na boku z podparciem

Jednym ze sposobów na złagodzenie duszności w pozycji leżącej jest
ułożenie się na boku z lekko ugiętymi kolanami. Głowa i szyja pozostają podparte poduszkami.

2. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu

Pacjent siedzi przy stole. Górną część tułowia pochyla do przodu. Głowę i szyję opiera na znajdującej się na blacie stołu poduszce. Ramiona układa luźno na stole. Można również wykonać tę pozycję bez użycia poduszek.

3. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu

Zasadniczo to alternatywa wobec poprzedniej pozycji. Pacjent siedzący na krześle pochyla się do przodu. Jego łokcie powinny spoczywać na kolanach lub podłokietnikach.

4. Pozycja stojąca z pochyleniem do przodu i podparciem

Pacjent z pozycji stojącej pochyla się do przodu. Ręce opiera np. na parapecie lub innym stabilnym przedmiocie.

5. Pozycja stojąca z podparciem pleców

Pacjent opiera się plecami o ścianę. Jego ręce znajdują się luźno wzdłuż tułowia. Stopy stawia w odległości około 30 cm ściany.

Techniki oddychania

W zniwelowaniu uczucia duszności pomocne są także pewne techniki oddychania.

Kontrolowany oddech

Pacjent siada w wygodnej pozycji z podparciem. Jedną dłoń kładzie na brzuchu, drugą na klatce piersiowej.

Pacjent powoli wykonuje wdech przez nos (lub usta, jeśli nie może oddychać przez nos) i wydycha powietrze ustami. Wówczas zauważa że dłoń na brzuchu unosi się wyżej niż dłoń na klatce piersiowej. Ćwiczenie polega na takim oddychaniu, aby wkładać w tę czynność jak najmniej wysiłku. Oddechy powinny być spokojne, powolne i płynne.

Oddychanie w tempie

Ta technika jest przydatna podczas wykonywania czynności, które wymagają więcej wysiłku i wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia duszności. Np podczas wchodzenie po schodach spaceru pod górę. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia warto pamiętać, że nie należy się spieszyć. Wyobraź sobie, że dzielisz wykonywaną czynność na mniejsze części – ułatwi to kontynuowanie czynności bez uczucia zmęczenia lub duszności tuż po zakończeniu.Wykonuj wdech przed ruchem wymagającym najwięcej wysiłku, np. przed wejściem na kolejny schodek. Wykonuj wydech podczas ruchu wymagającego najwięcej wysiłku, np. w trakcie pokonywania kolejnego schodka.Pomocne może być również wdychanie powietrza przez nos i wydychanie ustami.

Przypominamy, że powyższe techniki oddechu i ćwiczenia mogą pomóc w zniwelowaniu duszności, jednak nie zastąpią konsultacji lekarskiej.

Czytaj także: Fizjoterapia w POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)

Źródła:
  1. Broszura WHO: Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID -19

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.