Partnerzy portalu:
Czwartek: 20 czerwca 2024

Minister Łukasz Szumowski zaapelował do pacjentów onkologicznych, aby nie przerywali leczenia ani nie zwlekali z jego podjęciem/ fot. MZ

Monika Rydlewska

Apel do pacjenta onkologicznego: Badaj się. Lecz się

Minister zdrowia profesor Łukasz Szumowski zaapelował do pacjentów onkologicznych, chorujących i podejrzewających u siebie nowotwór o zgłaszanie się do specjalistów i leczenie. – Pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby – podkreślił.

Choroba nowotworowa: czas wpływa na rokowania

Epidemia koronawirusa będzie nam zapewne towarzyszyć jeszcze długo. Nie oznacza to, ze inne choroby, rzadkie, przewlekłe, onkologiczne – zrobiły sobie wakacje. Co to oznacza? W przebiegu tych chorób, w których czas rozpoznania i wdrożenia właściwego leczenia ma istotne znaczenie dla rokowań, pacjenci powinni kontynuować leczenie lub zgłaszać się na nie. Dotyczy to między innymi chorób nowotworowych.

Do pacjentów onkologicznych apel wystosował niedawno prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

– W trosce o Państwa zdrowie, zwracam się z apelem o zgłaszanie się do szpitali/oddziałów onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu. A także nieprzerywanie podjętego leczenia onkologicznego. Pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby – podkreślił. Minister wskazał także, że, niestety,  z obawy przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 odnotowano spadek liczby pacjentów przyjmowanych do szpitali onkologicznych. Wzrósł także odsetek osób odwołujących umówione już wizyty.

Nie zwlekaj z leczeniem

– Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ zbyt późne rozpoczęcie leczenia onkologicznego daje zdecydowanie gorsze rokowania na wyleczenie – tłumaczy minister.

Szef resortu zdrowia zapewnił jednocześnie, że zgłaszający się do szpitali i oddziałów onkologicznych pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. – Zapewniam, że w dobie pandemii COVID-19 szpitale/oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa. W tym korzystania ze środków ochrony osobistej. Dzięki wprowadzonym standardom, zgłaszający się pacjenci mają zagwarantowaną bezpieczną diagnostykę. Leczenie prowadzone jest natomiast w warunkach monitorowanych w trybie ciągłym – podkreśla.

Telemedycyna i badania profilaktyczne

Minister przypomniał także o możliwości skorzystania z dobrodziejstw telemedycyny, a także zaapelował do wszystkich Polaków o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.
Przypomnijmy – od maja rozpoczęło się stopniowe odmrażanie gospodarki, ale także działalność wznawiają zamknięte dla pacjentów na czas epidemii placówki ochrony zdrowia.
Informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia placówek, które realizują badania w ramach programów profilaktycznych, można znaleźć na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Źródło
  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/apel-ministra-zdrowia-do-pacjentow-onkologicznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!