Partnerzy portalu:
Piątek: 13 września 2024

W terapii obturacyjnego bezdechu sennego stosuje się czasami aparaty wewnątrzustne/ fot. Care Fusion

Monika Rydlewska

Aparaty wewnątrzustne w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego

W terapii obturacyjnego bezdechu sennego wykorzystuje się również aparaty podtrzymujące język lub wysuwające żuchwę. Na czym polega ich działanie?

  • Aparaty podtrzymujące język
  • Aparaty przesuwające żuchwę
  • Kiedy stosować?

Aparaty podtrzymujące język

Składają się z plastikowej, pustej w środku tuby. Zamocowuje się je na zębach. Język włożony do tuby zostaje zassany i pociągnięty do przodu. Dzięki temu zwiększa się światło gardła. Ponadto zastosowanie aparatu aktywizuje mięśnie pacjenta. Dzięki temu pozwala zmniejszyć problem obturacyjnego bezdechu sennego.

Aparaty przesuwające żuchwę

W terapii stosuje się także aparaty, których zadaniem jest wysuwanie żuchwy.
– Najczęściej są skonstruowane z dwóch części przykrywających uzębienie żuchwy i szczęki, a ich mocowanie jest tak dopasowane, że powodują wysunięcie żuchwy do przodu – tłumaczą specjaliści Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Ich stosowanie powoduje zwiększenie światła górnych dróg oddechowych. Ponadto, podobnie jak urządzenia podtrzymujące język, te przesuwające żuchwę powodują wzmożone napięcie mięśnia bródkowo-językowego.

Kiedy stosować?

Przede wszystkim zastosowanie tej formy terapii powinna poprzedzać ocena stanu uzębienia pacjenta. Aby zastosować aparat nazębny w łuku zębodołowym powinno się znajdować minimum 8 zębów. Ponadto musi istnieć możliwość wysunięcia żuchwy o co najmniej 5 mm.

– Im większe wysunięcie żuchwy, tym większa  skuteczność, ale również gorsza tolerancja aparatu – tłumaczy PTChP. celem terapii jest zmniejszenie nasilenia chrapania i senności oraz istotne obniżenie wartości AHI, jednak bez poprawy jakości snu.

Skuteczność aparatów wysuwających żuchwę ocenia się na 40-50 %.

Ich główne działania niepożądane aparatów to:

  • nadmierne ślinienie
  • wysychanie śluzówek
  • odczyny na zastosowany materiał
  • ból w stawach skroniowo-żuchwowych
  • otarcia zębów.
Źródła:
  1. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące rozpoznawania i leczenia zaburzeń oddychania w czasie snu (ZOCS) u dorosłych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!