Bardzo często osoby chore są znacznie mniej aktywne fizycznie niż powinny. Dlaczego ruch jest tak ważny dla chorego? Kto może korzystać z aktywności fizycznej, a dla kogo jest ona niewskazana?

Czy ruch przeznaczony jest dla wszystkich chorych?

Ludzkie ciało przystosowane jest do tego, aby się ruszać. Aby mogło optymalnie funkcjonować, wymaga aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia nie jest dobry – ma on niekorzystny wpływ na większość układów i funkcji organizmu. Choroba przewlekła w żaden sposób nie przekreśla możliwości aktywnego spędzania czasu. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniego jej rodzaju. Dobierając odpowiedni trening, trzeba wziąć pod uwagę stopień zaawansowania choroby i kondycję chorego. Mogą to być nawet te najlżejsze formy aktywności, np. spacer. Dodatkowo, warto wdrożyć ćwiczenia oddechowe.

Jak ruch wpływa na zdrowie chorego?

Zdrowie jest ściśle powiązane z aktywnością fizyczną oraz jakością życia. Przy regularnym ruchu można dostrzec jego pozytywne efekty, które wpływają nie tylko na fizyczne aspekty życia, ale i na psychiczne, społeczne, a co najważniejsze – na zdrowie. Jest coraz więcej dowodów na to, że odpowiednio dobrane ćwiczenia połączone z rehabilitacją mogą łagodzić niektóre z objawów choroby. W związku z tym, istnieje szansa na ograniczenie rozwoju wielu chorób. Przy wielu schorzeniach, ruch to podstawowa metoda lecznicza, pozwalająca ograniczyć stosowanie innych terapii. Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, warto zasięgnąć porady lekarskiej, aby najlepiej dopasować rodzaj ćwiczeń do zaawansowania choroby i swojej kondycji fizycznej. Oczywiście, aby ćwiczenia miały jakikolwiek sens, należy wykonywać je regularnie.

Bezczynność natomiast przyspiesza spadek wydolności fizycznej, ponadto upośledza tolerancję glukozy, zaburza gospodarkę mineralną. Zmniejszona aktywność fizyczna może spowodować ryzyko innych chorób przewlekłych np. niektórych nowotworów, dlatego ruch jest niezmiernie ważnym elementem.

Jakie ćwiczenia wybrać?

Każda choroba wymaga dobrania zupełnie innego zestawu ćwiczeń. Najlepiej zapytać o to lekarza. Jakie ćwiczenia sa polecane w poszczególnych chorobach? Na przykład pacjenci z SM powinny wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz te w wodzie. Świetnie sprawdzi się tu pływanie czy aqua aerobik, bo nie są intensywne i męczące. Zwiększają one zakres ruchowy stawów i odciążają kręgosłup. Przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) chorzy wykonywać mogą ćwiczenia głównie oddechowe i te ogólnorozwojowe, np. marsze, jazda na rowerze. To poprawi wydolność krążeniowo-oddechową chorego. Natomiast dla osób z astmą oskrzelową świetnie sprawdzą się treningi interwałowe, czyli takie w których intensywny wysiłek i mniejsza aktywność fizyczna przeplatają się ze sobą. Ćwiczenia dla takich osób powinny zakończyć się powolnym wyciszaniem organizmu, tzn. zwalnianiem tempa intensywności ćwiczeń, tym samym stopniowo przygotowujących organizm do odpoczynku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.