Testy antygenowe do szybkiej diagnostyki w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 trafią w tym tygodniu do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz 26 izb przyjęć. Testy pozwalają wykryć wirusa od 10 do 30 minut u pacjentów w ostrej fazie zachorowania, u których ryzyko zakażenia innych osób jest wysokie.

– Dzisiaj rozpoczęliśmy wysyłkę 500 tys. testów antygenowych do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i do 26 izb przyjęć. W sumie 264 podmioty uzyskają możliwość wykonywania tych szybkich testów – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister Waldemar Kraska.W sumie zostanie przekazanych 270 analizatorów i 500 tysięcy testów.

Testy antygenowe pozwalają szybko wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Pacjenci będą mieć pobierany wymaz z nosogardła.

Dla kogo testy?

Wiceminister wyjaśnił również, że testy wykonywane będą u pacjentów, którzy mają objawy towarzyszące ostrej infekcji górnych dróg oddechowych. Wynik tego badania będzie znany po 10 – 30 minutach, a każdy wynik dodatni testu potwierdzi się jeszcze testem molekularnym PCR.

– Pacjent “dodatni” będzie od razu izolowany – mówił Waldemar Kraska. – Testy zostaną wykorzystane do badań przesiewowych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w celu szybkiej identyfikacji pacjentów, którzy zgłoszą się z objawami wskazującymi na zakażenie SARS-CoV-2. W przypadku pozytywnego wyniku, pacjenta od razu skieruje się do dalszego leczenia – dodał.

Drive thru wydłużają godziny przyjęć

Minister poinformował również, że sieć punktów drive thru jest systematycznie poszerzana, a godziny ich pracy są wydłużane. W takich mobilnych punktach pobrań pacjenci wykonują testy po zleceniu ich przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowania wystawia się w systemie informatycznym, więc pacjent musi mieć ze sobą tylko dowód osobisty.

– Dziś mamy już 285 punktów drive thru, czyli o 17 więcej niż na początku września. Chcemy, aby taki punkt był w każdym powiecie – podkreślił wiceminister Kraska. Poinformował też, że Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył finansowanie punktu, jeżeli ten zdecyduje się wydłużyć godziny pracy. Od początku września już 66 punktów pobrań wydłużyło pracę do co najmniej 4 godzin.

Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami

Wiceminister na konferencji podał także aktualną listę powiatów, w których od soboty obowiązują dodatkowe obostrzenia. Do strefy czerwonej nie zaliczono żadnego powiatu. W strefie żółtej znalazły się trzy: limanowski (przeniesiony ze strefy czerwonej), tatrzański (ponownie na liście ze strefy zielonej), a także gostyński (nowy na liście).

Ministerstwo Zdrowia

Źródła:

1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/500-tysiecy-szybkich-testow-trafi-na-sor-y-i-izby-przyjec

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.