Partnerzy portalu:
Środa: 4 grudnia 2024

Szczególną rolę w stroju tego dnia odgrywają skarpetki - idealnie, by były trzy (jak trzy chromosomy w dwudziestej pierwszej parze), by były fantazyjnie kolorowe i... niekoniecznie do pary/ fot. Freepik

Monika Rydlewska

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa – corocznie obchodzony jest 21 marca. Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję, by dać wyraz solidarności z chorymi i ich rodzinami. Szczególnie, że to radosne, kolorowe święto. Co tego dnia jest w dobrym tonie? Nie uwierzycie…

Po pierwsze, 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, po drugie – symbol trzeciego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę tego schorzenia. Wreszcie po trzecie to dzień patronujący narodzinom osób niezwykłych. Nieprzypadkowo więc ta data została wybrana na Światowy Dzień Zespołu Downa.

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku organizatorzy święta – w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach – przygotowują szereg wydarzeń i happeningów, które akcentują obecność osób z Zespołem Downa w życiu społecznym, kulturalnym, zwracają też uwagę na ich problemy, chociażby z wykluczeniem, którego wciąż jeszcze niesłusznie doświadczają.

„Są dla mnie darem, bo uczą mnie, jaki powinien być człowiek”

Są nieprawdopodobnym darem dla nas. Moglibyśmy się od nich uczyć. To nie jest tak, że mamy się nimi opiekować. Przebywając z nimi mam wrażenie, że to oni w pewnym sensie opiekują się mną. Są dla mnie darem, bo uczą mnie, jaki powinien być człowiek – mówił o osobach z Zespołem Downa Szymon Hołownia, znany publicysta. I ma stuprocentową rację. By się o tym przekonać, wystarczy oddać głos samym zainteresowanym.

„Najwięcej szczęścia mi daje, że ludzie mnie potrzebują, a ja ich”

O czym marzą? Jakie mają pasje? Co daje im radość? Ilu pytanych, tyle odpowiedzi na te niełatwe pytania. Poniżej przytaczamy wypowiedzi kilku dorosłych podopiecznych Fundacji Ja Też, nagranych w Gdańsku w 2017 roku.

Lubię opiekować się dziećmi, lubię pracować. Zachęcam wszystkich , żeby walczyli o marzenia, żeby wiedzieli że się spełnią – mówiła Emilia.

Michał dodał: – Gram w teatrze. Fotografuję. Moją pasją jest także taniec. Najwięcej szczęścia mi daje, że ludzie mnie potrzebują, a ja ich. Oraz to, że mam rodzinę, którą kocham i mam wielu przyjaciół .

Śpiewam – nagraliśmy dwie płyty. Ostatnio byłem w Australii. Taniec to mój żywioł. Maluję obrazy, chciałbym również pracować jako aktor. Robić muzykę do spektakli. Lubię wywoływać emocje. Lubię czytać książki, przewodniki. Chciałbym oprowadzać ludzi po Gdańsku – dodał Wojciech.

Trzy skarpetki nie do pary – najlepszy trend na 21 marca!

Jak dać wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa? To radosny dzień – wystarczy się więc przyłączyć do korowodu kolorowych, roześmianych ludzi i powagę zostawić tego dnia w szafie.

Organizatorzy Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają do założenia – w geście solidarności i braterstwa z osobami z Zespołem Downa – kolorowego ubrania, którego barwy i desenie na co dzień się gryzące, 21 marca są w dobrym tonie. Szczególną rolę w stroju tego dnia odgrywają skarpetki – idealnie, by były trzy (jak trzy chromosomy w dwudziestej pierwszej parze), by były fantazyjnie kolorowe i fabrycznie nie występowały w parze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe. Obserwuj Facebook, Obserwuj Instagram.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Cię zainteresował, to bądź na bieżąco i dołącz do grona obserwujących nasze profile społecznościowe.

Zapisz się do newslettera

Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji o nowych publikacjach - zapisz się do naszego newslettera.

Najważniejsze
informacje i porady
w podcastowej pigułce!